jak oduczyć psa gryzienia

Zapewne wielu właścicieli zastanawia się jak oduczyć psa gryzienia. Jest na to wiele sposobów, ale najlepszy z nich trzeba dopasować do charakteru i temperamentu naszego pupila.

Przyczyny gryzienia

jak oduczyć psa gryzieniaPrzyczyn gryzienia może być mnóstwo, jednak wszystko zależy od tego, jaki jest rodzaj gryzienia oraz kto lub co zostało pogryzione. Jeśli zostanie pogryzione dziecko bądź osoba dorosła, to możemy problem rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich sugeruje o zakażeniu psa wścieklizną, zwłaszcza kiedy pies nie objawiał złych intencji (nie ostrzegał o nadchodzącym pogryzieniu). Aby wysnuć wniosek o zakażeniu psa wścieklizną powinniśmy mieć ku temu wyraźne powody i nigdy nie zachowywać się zbyt pochopnie.

Skłaniamy się ku tej opcji dopiero gdy, z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, że pies nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie bądź mógł mieć kontakt ze zwierzętami, które są gatunkiem podatnym na wściekliznę. W każdym innym przypadku rozpatrujemy indywidualne zachowanie zwierzęcia, które po prostu może nie mieć nastroju do zabawy, żartów lub zaczepek. Jego humor zależy od ilości i intensywności spacerów, pokarmu jaki przyjmuje, zabiegów pielęgnacyjnych, a nawet pogody! Każdy pies ma prawo do tego aby czuć się gorzej i kiedy człowiek nadużywa jego cierpliwości może zostać zraniony.

Jednak kiedy pies gryzie przedmioty domowe, wtedy przechodzimy do drugiej płaszczyzny problemu gryzienia. Jest to przeważnie objaw znikomego zainteresowania pupilem, który próbuje zwrócić na siebie uwagę. Do głównych przyczyn takiego zachowania zaliczamy: młody wiek, zbyt mało ruchu na świeżym powietrzu, lęk separacyjny. Ostatni z wymienionych dotyczy psów, które nie potrafią zostawać same w domu, podczas gdy właściciel przebywa np. w pracy. W takim przypadku będzie potrzebna pomoc behawiorysty oraz dużo cierpliwości i pracy nad zachowaniem psa.

Skutki gryzienia

Skutki pogryzień, które odnoszą się do ludzi mogą być bardzo różne, albowiem pogryzienie może skończyć się na lekkim zdarciu naskórka, po zagryzienie człowieka na śmierć. Każdy przypadek wymaga opieki medycznej, zdezynfekowania rany, a czasem nawet przyjmowania szczepionek przeciwtężcowych lub przeciw wściekliźnie. Jednak skupiając uwagę na gryzieniu przedmiotów można wymieniać bez końca zakres rozmaitych rzeczy, które pies jest w stanie zdemolować i zniszczyć. Jeśli chodzi o przedmioty to będą to najczęściej rzeczy noszone przez jego właściciela, tj. ubrania, pościel, poduchy, kapcie, szlafrok, ręcznik. Właśnie na nich znajduje się najwięcej ludzkiego zapachu, którego pies doszukuje się podczas nieobecności swojego właściciela. Oprócz tego właściciel może zastać pogryzione meble, zdarte tapety, obgryzione ściany, a ponadto fekalia rozniesione i rozdeptane po całym domu. Kiedy zauważymy, że pies zachowuje się nieswojo i brakuje kilku przedmiotów w domu, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii aby upewnić się, że nie doszło do zatrucia pokarmowego.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Jest to indywidualna kwestia każdego czworonoga, którego właściciel powinien poznać i sprostać jego wymaganiom. Jednak istnieje kilka uniwersalnych sposobów. Pierwszy z nich to nauczenie psa posłuszeństwa metodą nagród, czyli nauczenie psa reagowania na komendę „zostaw”. Jeśli położymy przed psem śliczną maskotkę, piłkę do zabawy, a także pyszne danie i wypowiemy słowo „zostaw”, a pies nie podniesie maskotki/piłki/jedzenia, to musi zostać nagrodzony smakowitym przysmakiem. Tak powtarzamy, nawet kilka razy dziennie, nową komendę „zostaw”, aż podstępnie utrwalimy zasadę, w której pies nie powinien ruszać ciekawych przedmiotów bez naszej zgody.

jak oduczyć psa gryzieniaPamiętajmy aby podczas tresury nie używać przemocy wobec zwierzęcia, ponieważ może przynieść odwrotny skutek. Dodatkowym sposobem na to, aby oduczyć psa gryzienia jest zastosowanie feromonów szczęścia. Są to preparaty dostępne na polskim rynku, w formie obroży lub spray’u, które pozwalają psu zapanować nad stresem związanym z samotnością, nowym otoczeniem, rozmaitymi lękami. Przy rozpylaniu preparatu należy kierować się informacją zawartą w instrukcji, która jest zawarta w ulotce. Przede wszystkim, należy odseparować psa od otoczenia, w którym preparat jest rozpylony, przez okres ok. 15 minut. Po tym czasie zwierze powinno być zaciekawione zapachem i uspokoić swoje nerwy związane z lękami.

Jeśli właściciel planuje dłuższy pobyt poza domem, powinien skupić się na aktywności fizycznej pupila i zadbać o to, aby spacer przed pozostawieniem psa samego w domu był urozmaicony, energiczny i powinien trwać około godziny. Tak intensywny spacer pozwoli psu na regenerację, do czasu powrotu właściciela. Dodatkowymi wspomagaczami i umilaczami wolnego czasu, mogą być zabawki, piłki, maty węchowe z ukrytymi smakołykami. Ich zadaniem jest odwrócenie uwagi psa od psocenia i demolowania w domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here