Masa solna ma mnóstwo zastosowań. To świetny i tani sposób na wspólną zabawę z dzieckiem, ale także doskonały pomysł na tworzenie domowych dekoracji na każda okazję. Oto kilka podpowiedzi i trików na to, jak się robi masę solną.

Masa solna

jak się robi masę solnąZe świecą szukać kogoś kto, choć raz nie miał w rękach słonej plastycznej mazi. Domowe przepisy na masę solną zna każda babcia i mama. To najprostszy pomysł na zabicie czasu w trakcie choroby dzieci lub wnuków. Gdy trudno wyjść z domu, a zawartość plastycznych przyborów jest na wyczerpaniu, warto sięgnąć do tradycyjnych metod. Dlatego często o tym jak się robi masę solną decyduje zawartość kuchennych półek oraz nasza inwencja. I choć przepisów na podstawowy wariant „domowej plasteliny” w sieci znajdziemy mnóstwo najlepiej sprawdzi się tutaj metoda „na oko”.

Jak się robi masę solną?

Popularna masa solna składa się z trzech, ogólnodostępnych składników. Są to:woda, sól i mąka pszenna. Trudno o łatwiej dostępne i tanie produkty. Najprostsze proporcje, na jakie natkniemy się w poszukiwaniu przepisu na to jak się robi masę solną zakładają po jednej szklance mąki i soli, oraz pół szklanki wody. Wszystkie produkty mieszamy dokładnie razem na jednolitą masę, aby uzyskać konsystencję przypominającą powszechnie znaną plastelinę. Z tak uzyskanego produktu spokojnie można rozpocząć lepienie lub wycinanie pożądanych kształtów.

Skąd się wzięła masa solna? Trochę historii.

Z racji łatwego dostępu do produktów i ich obecności w codziennym życiu, masa solna ma bardzo długa historię. Już w czasach starożytnych, tworzono z niej figury i symbole nawiązujące do religijnych kultów. Do kręgu naszej kultury weszła wraz z obchodami świąt Bożego Narodzenia, kiedy to z masy solnej powstawały pierwsze, choinkowe ozdoby. Wykonane z niej przedmioty, twardnieją, dzięki czemu stają się trwałe i mogą służyć w charakterze ozdób przez dłuższy czas. Tradycja tworzenia ozdób choinkowych z masy solnej zniknęła z europejskiej kultury na krótko przed pierwszą wojną światową, z powodu znaczących braków w dostawie soli. Obecnie zwyczaj ten wraca i cieszy się coraz większa popularnością. Łatwy dostęp do składników, oraz coraz większa inwencja i pomysłowość na jej zastosowanie sprawia, że przepisy na to jak się robi masę solną, coraz bardziej ewoluują.

Bezpieczeństwo i kreatywność

Jak wykorzystać masę solną? Pomysłów na jej zastosowanie znajdziemy całe mnóstwo. Począwszy od wspomnianych wcześniej ozdób choinkowych, z masy plastycznej można wyczarować ramki na zdjęcia, kominki na zapachowe świeczki, ozdobne figurki czy inne drobne przedmioty codziennego użytku. Najwięcej frajdy masa solna sprawi jednak najmłodszym, a z racji spożywczych składników, z jakich jest wykonana jest zupełnie bezpieczna w użytkowaniu przez małe dzieci. Nie brudzi rąk i nie trzeba jej wypalać jak gliny, nie jest toksyczna jak niektóre kolorowe masy plastyczne dostępne w sklepach w gotowej wersji, a do tego połknięta przez dziecko jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia.

Wariacje na temat. Nie tylko sól i woda

jak się robi masę solnąPodstawowy przepis na masę solna idealnie sprawdzi się w zabawach z dziećmi, warto jednak pamiętać w trakcie wyrabiania masy, aby jej konsystencja była odpowiednio plastyczna. Jeśli masa solna będzie zbyt mokra, wykonane z niej przedmioty mogą pękać w trakcie suszenia. Jeśli jednak z masą będziemy pracować w sposób bardziej „profesjonalny”, warto sprawdzić jak się robi masę solną z użyciem różnych dodatków. Wystarczy zwykła mąka ziemniaczana zamiast pszennej, aby nasza masa była bardziej plastyczna i miękka w trakcie użytkowania. z kolei kiedy dodamy do masy na przykład kleju do tapet, łatwiej będzie z tak uzyskanej mazi zrobić ramki na zdjęcia, ozdobne kafelki, albo inne bardziej kruche i cienkie przedmioty, których wykonanie byłoby ryzykowne z użyciem klasycznej masy solnej. Klej do tapet rozrabiamy osobno i dodajemy do masy.

Sprawia on, że masa staje się bardziej elastyczna i schnie o wiele szybciej. Ale z powodu toksycznych składników nie należy używać jej w pracy z dziećmi. Innym dodatkiem o podobnych właściwościach będzie też klej stolarski. Kiedy już uzyskamy masę idealną do naszych potrzeb, warto dodać jej odrobinę koloru. Jak się robi masę solną w różnych odcieniach? Pomysły na to znajdziemy w kuchni, na półce z przyprawami. Wystarczy szczypta przypraw, aby szara masa zmieniła kolor o jakim marzymy. Pomocne będą w tym: kakao i cynamon – dzięki nim uzyskamy odcienie brązu i starych cegieł, warto pokombinować z ilością przyprawy na małym kawałku masy, aby uzyskać idealne proporcje i wymarzony kolor. Świetnie sprawdzi się curry lub kurkuma, jeżeli zechcemy uzyskać kolor żółty. Pomarańcz i intensywne czerwienie to papryka w proszku, a róż osiągniemy dzięki odrobinie soku spod buraczków. Wszystko zależy do naszej wyobraźni – wystarczy zajrzeć do kolorowych słoiczków z przyprawami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here