Jak upiec kaczkę?

Pieczenie kaczki może być łatwiejsze niż się powszechnie uważa. Tajemnica kruchego i soczystego drobiu nie wymaga zaawansowanych umiejętności kucharskich i ogromnego doświadczenia. Jak upiec kaczkę, aby zachwyciła naszych gości już za pierwszym razem?

Kaczka jako szlachetna potrawa

Kaczka jako szlachetna potrawaMięso kaczki uchodzi za potrawę szlachetną i kojarzy się głównie z wytwornymi daniami staropolskiej kuchni. Wielu początkujących kucharzy, albo tych, którzy do kuchni zaglądają jedynie od czasu do czasu, obawia się zetknięcia z ptactwem ze strachu o mizerny efekt swoich kulinarnych starań. Zupełnie niepotrzebnie. Przygotowanie wykwintnej potrawy z kaczego mięsa, na przykład z owocowym nadzieniem wbrew pozorom jest dosyć banalne. Wystarczy dosłownie kilka składników, trochę czasu przed uroczystą kolacją, na którą chcemy zaserwować ptaka oraz cierpliwość w trakcie pieczenia. Największa tajemnica soczystego, kruchego drobiu polega bowiem na czasie pieczenia.

Jak upiec kaczkę bez przykrych niespodzianek?

Zanim nasza kaczka z nadzieniem powędruje do piekarnika, najpierw musimy odpowiednio ją przygotować. Świeże mięso osuszamy za pomocą papierowych ręczników, z wnętrza ptaka usuwamy tłuszcz. Całość solidnie nacieramy solą. Zarówno wewnątrz jak i po skórze. Potem dodajemy majeranek i pieprz. Te trzy przyprawy w zupełności wystarczą by nasza kaczka po upieczeniu była smaczna i aromatyczna. Majeranek doskonale będzie współgrał z jabłkami, które są najbardziej klasycznym nadzieniem dla drobiu. Wybierając jabłka, warto postawić na polskie, znane gatunki jabłek. W nadzieniu kaczki najlepiej sprawdzą się szare renety lub antonówki. Najważniejsze aby nie były zbyt słodkie. Cierpki smak jabłek doskonale współgra z majerankową nutą, dlatego przyprawą warto natrzeć także pokrojone i osuszone kawałki owoców.

Tak przygotowane jabłka wkładamy do środka kaczki i spinamy za pomocą wykałaczek, tak aby nadzienie nie wypłynęło w trakcie pieczenia. Pieczone jabłka i soki wypływające z nich do wnętrza kaczki nadadzą jej niepowtarzalny smak i wzbogacą aromat potrawy. O tym jak upiec kaczkę, decyduje czas. Dlatego gdy już sprawimy mięso wraz z nadzieniem warto dostawić tak przygotowaną kaczkę na kilka godzin do lodówki. Jeżeli spieszymy się przygotowując świąteczny obiad trzeba pamiętać, ze minimalny czas jaki mięso powinno spędzić w lodówce to przynajmniej godzina.

Gdy smaki wymieszają się, a kaczka nasiąknie aromatem przypraw, wyjmujemy ją na zewnątrz, tak aby przed procesem pieczenia odstała w pokojowej temperaturze około 40 minut. Nagrzewamy piekarnik. Jeśli używamy termoobiegu, do pieczenia kaczki idealna będzie temperatura 180 stopni, jeśli nasz piec jest jednak pozbawiony tej funkcji – grzejemy go do 200 stopni Celsjusza.

Czas pieczenia zależny jest od wagi kaczki

Jak upiec kaczkę, która waży dwa kilogramy? To proste przeliczenie. Na każdy kilogram mięsa potrzeba bowiem 1 godziny i piętnastu minut. W tym przypadku potrzebujemy więc 2,5 h w piekarniku. I tu zaczynają się schody. Pamiętajmy, że nie wystarczy zamknąć klapy od piekarnika i wrócić po ponad dwóch godzinach. Proces pieczenia, odwracanie drobiu w odpowiednich odstępach czasu decydują o tym jak upiec kaczkę aby mięso nie wyschło i było idealnie kruche.

Czas pieczenia zależny jest od wagi kaczkiNajpierw więc nasz kaczka wytapia się leżąc piersiami do góry. Po pół godzinie odlewamy nadmiar tłuszczu, temperaturę pieczenia zmniejszamy do 160 stopni i przewracamy ptaka na bok. Opiekamy z jednej strony, poświęcając na to około 15 – 20 minut. Znów odlewamy tłuszcz i kładziemy kaczkę „na brzuch” na kolejny kwadrans. Potem opiekamy drugi bok, a po zlaniu tłuszczu układamy kaczkę w pozycji wyjściowej, „na plecy” i pieczemy jeszcze godzinę już bez obracania. Warto w procesie pieczenia wykorzystać brytfankę wyposażoną w specjalną kratkę, która umożliwia swobodne ściekanie tłuszczu, bez wyjmowania kaczki z piekarnika. Jeśli zabawa w obracanie potrawy wydaje się nam zbyt skomplikowana – żaden problem.

Jak upiec kaczkę bez obracania jej?

Wystarczy zostawić kaczkę na godzinę w piekarniku z piersiami do góry, po tym czasie przewrócić na 30 minut na brzuch i znów przerzucić na plecy. W tej wersji tłuszcz wytapiamy poprzez delikatne nacięcia nożem ptaka w okolicy udek i przy skrzydełkach. Jeśli chcemy aby nasze danie już na stole wyglądało wyjątkowo dostojnie, na kwadrans przed końcem pieczenia warto dorzucić do piekarnika obrane jabłka, pozbawione gniazd nasiennych. Opieczone owoce wypełniamy żurawiną i podajemy na stół wraz z gotowym ptakiem. Pamiętajmy, aby przed podaniem gotowa kaczka mogła ostygnąć. Kwadrans od wyjęcia jej z piekarnika ostudzi potrawę, tak by była gotowa do spożycia przez biesiadników, oraz utrwali aromat ziół i jabłek.

Gotową kaczkę kroimy na porcje. Najlepiej użyć do tego specjalnych, kuchennych nożyc do krojenia drobiu. Pozwolą one na precyzyjne podzielenia mięsa bez rozpadania się porcjowanych kawałków. Pieczona kaczka podniesie rangę rodzinnej kolacji i wzbudzi podziw wśród naszych gości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here