Jak wyczyścić komputer

Każda elektronika wymaga konserwacji. Tak samo komputery osobiste należy co jakiś czas poddać zabiegom konserwacyjnym tak, by pracowały bez zarzutu. To jak wyczyścić komputer zależy przede wszystkim od tego na ile jest on zabrudzony. Pomijając wszelakie ekstremalne sytuacje zalania naszego komputera, większość czynności serwisowych jesteśmy w stanie wykonać sami.

Jak wyczyścić komputer?

Jak wyczyścić komputerAby rozpocząć czyszczenie komputera należy otworzyć jego obudowę i ocenić stopień zanieczyszczenia. Lekkie zabrudzenia kurzem możemy usunąć za pomocą sprężonego powietrza i tu mała rada aby nie robić tego w domu, lecz najlepiej na balkonie albo podjeździe, gdyż ilość kurzu wewnątrz obudowy komputera może być znacząca i nie chcemy go mieć później w pokoju. Możliwe jest, że samo czyszczenie komputera sprężonym powietrzem to za mało i np. w okolicach łopatek wentylatora czy jego łożyskach będą dalej widoczne zabrudzenia. Dobrze sprawdza się do ich usuwania zwykły mały pędzel do farbek. Kolejnym krokiem który musimy podjąć celem przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz komputera, jest poupinanie kabli wewnątrz obudowy w taki sposób, by nie zaburzały one przepływu powietrza. Jak już uprzątniemy kable i po dokręcamy ewentualne luźne elementy które mogły się poluzować pod wpływem wibracji, należy zastanowić się nad tym, kiedy po raz ostatni wymienialiśmy pastę termo przewodzącą na naszym procesorze oraz karcie graficznej. Pod wpływem temperatury i kurzu, pasta termo przewodząca wysycha i twardnieje, tracąc swoje właściwości.

Usługi profesjonalnego serwisu komputerowego

Jeśli nigdy wcześniej nie robiliśmy tego i nie czujemy się zbytnio pewni w kwestiach technicznych, najlepiej zlecić wykonanie takiej usługi profesjonalnemu serwisowi komputerowemu. Z drugiej jednak strony, nie jest to nic trudnego i z odrobiną wiedzy zaczerpniętej z internetowych filmików jesteśmy w stanie wykonać tą czynność samemu. Po tym jak zakończyliśmy serwis mechaniczny naszego komputera, który powinien skutkować obniżeniem temperatury pracy naszej maszyny, czas nadszedł na pochylenie się nad kwestią oprogramowania. Wykonując takie czynności, jak skanowanie rejestru w poszukiwaniu błędów, defragmentując dysk czy oczyszczając go z dawno nie używanych danych czy aplikacji, jesteśmy w stanie przyspieszyć jego pracę. To samo się tyczy pozbywania ewentualnych niechcianych programów szpiegowskich czy innych reklam z naszej wyszukiwarki. Dodatkowo warto zastanowić się nad programami które odpalają się podczas włączenia naszego komputera i ewentualnego wyłączenia kilku z nich celem przyspieszenia komputera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here