Jak zrobić steka?

Wydawałoby się, że o steku wszystko zostało już powiedziane. A jednak ten klasyczny, soczysty kawałek mięsa ciągle budzi wątpliwości i dyskusje. Podtrzymując zatem temat, zastanówmy się jak zrobić steka – najprawdziwszego i najsmaczniejszego pod słońcem. W tym celu odpowiedzmy na 5 najczęściej zadawanych pytań związanych ze stekiem.

Jak zrobić steka? Z jakiego mięsa?

Jak zrobić steka? Z jakiego mięsa?Dla ścisłości samo określenie stek nie musi oznaczać mięsa. Istnieją steki z grzybów, sałaty, ryb, mięs i oczywiście najdostojniejsze steki wołowe. Mając na myśli steka wołowego również nie możemy jednoznacznie określić, że jedyną słuszną częścią jest polędwica wołowa, chociaż bez wątpienia jest ona najlepszą częścią wołowiny. Ponieważ jednak w ogólnym przeświadczeniu Najprawdziwszy stek wołowy powstaje właśnie z niej, wszystkie inne odmiany powinny zostać odpowiednio opisane w menu.

Czy należy solić steka przed smażeniem?

Sprawa jest bardzo dyskusyjna. Z całą pewnością do mięsa wołowego nie stosujemy marynat z dodatkiem soli, ponieważ mięso twardnieje. Niemniej jednak podczas kilkuminutowego smażenia zjawisko osmozy nie ma możliwości wystąpić w takim stopniu, żeby spowodowało istotne zmiany w strukturze mięsa. Dlatego część osób uznaje, że można, a nawet należy przyprawić mięso zaraz przed smażeniem. Bardziej konserwatywna część radzi solić pod koniec obróbki termicznej.

Jakie są stopnie wysmażenia mięsa?

Tu sprawa jest oczywista. Stosując angielską terminologię, mamy 6 stopni wysmażenia: blue, rare, medium rare, medium, medium well i well done, gdzie blue oznacza steka surowego, krótko obsmażonego, a well done w pełni wysmażonego. Standardowo, jeśli nie zażyczymy sobie inaczej, w restauracjach dostaniemy steka medium, czyli średnio wysmażonego, który charakteryzuje się różowym, bardzo soczystym mięsem.

Czy jedzenie niedosmażonego steka jest bezpieczne?

Zasadniczo wołowina jest uznawana za bezpieczne mięso. Jest ona też regularnie kontrolowana. Problem mógłby się pojawić, jeśli mięso byłoby nieświeże. Wtedy pod wpływem temperatury, szybko rozwinęłyby się bakterie chorobotwórcze, które mogłyby spowodować zatrucie pokarmowe.

Jak przygotować idealnego steka?

Można by powiedzieć, że taki nie istnieje, ponieważ kwestia ta jest w dużym stopniu zależna od gustu. Jednak, jeśli wiemy jaki stopień wysmażenia nam odpowiada warto zastosować się do następujących sugestii:

  • mięso na steka wyjmujemy z lodówki, aby przyjął temperaturę z otoczenia,
  • doprawiamy solą i grubo mielonym pieprzem wmasowując przyprawy (mięso powinno przyjąć temperaturę rąk, co pomaga na równomierne wysmażenie),
  • smażymy na dobrze rozgrzanej patelni i niewielkiej ilości tłuszczu,
  • stek medium smaży się ok. 1 minuty na każdy centymetr grubości mięsa (około 3-4 minuty z każdej strony),
  • po smażeniu odstawiamy na kilka minut, aby odpoczął.

Kilka przepisów na pyszne steki

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przepisów na pyszne steki, którymi zadziwimy niejednego smakosza.

Stek wołowy z bananami

Stek wołowy z bananamiObecnie nikogo już nie dziwi takie połączenie jak wołowina + banany. Choć oczywiście jeszcze niedawno w tradycyjnej kuchni było to nie do pomyślenia. Okazuje się jednak, że takie połączenie może być wyjątkowo smaczne. Do przygotowania takiego posiłku będziemy potrzebowali ok. 50-60 dag polędwicy wołowej, jajko, 2 lub 3 banany, małą cebulę, odrobinę masła i śmietany, tarty chrzan, odrobinę mąki, cukru, pieprzu, soli i bułki tartej oraz oliwę. Mięso należy pokroić w możliwie grube plastry. Możemy je lekko rozbić, choć niezbyt dokładnie. Brzegi należy naciąć i przysmażyć lekko z obu stron. Banany należy obrać i pokroić. Kroimy wzdłuż, nie na plasterki. Banany panierujemy w przyprawach i panierce oraz również smażymy. Z chrzanu i śmietany robimy delikatny sos, który dodajemy do smażonych bananów. Całość zagotowujemy, po czym polewamy odłożone wcześniej i przysmażone steki.

Stek z grzybami

Innym pomysłem na ciekawe danie ze stekiem może być połączenie go z grzybami leśnymi. Takie połączenie typowo amerykańskiego mięsa z tradycyjnymi polskimi grzybami może być na prawdę zaskakujące w smaku! Do przygotowania tej potrawy będziemy potrzebowali kilku plastrów mięsa wołowego, ok. 10 pomidorów koktajlowych, nieco grzybów leśnych (mogą być boczniaki), oliwę z oliwek, sos sojowy i przyprawy. Z oleju i przyprawy robimy marynatę do której wkładamy mięso do lodówki na około godzinę. Następnie smażymy je na rozgrzanej patelni około 2 minuty. Dodajemy grzyby i pomidory a mięso obracamy na drugą stronę. I gotowe! Tak przygotowane danie możemy podawać z różnymi sosami, choć w tym przypadku pasował będzie jakiś rodzaj sosu ziołowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here