Zrobienie zakwasu w domu może wydawać się czymś bardzo skomplikowanym i trudnym i skomplikowanym. W rzeczywistości nie jest to czynność bardzo trudna. Można powiedzieć śmiało, że łatwiej przygotować zakwas w domu niż znaleźć go w sklepie.

Jak zrobić zakwas na chleb?

Jak zrobić zakwas na chlebZakwas można zrobić z różnych rodzajów mąki, najpopularniejszym jest zakwas żytni. Można go też śmiało przygotować z mąki pszennej. Ich kolor i zapach są zdecydowanie różne, warto więc przygotować oba i sprawdzić, który będzie nam odpowiadał. Jak zrobić zakwas na chleb? Potrzeba nieco cierpliwości, ponieważ przygotowanie zakwasu zajmuje kilka dni. Pierwszego dnia wieczorem w szklanym naczyniu mieszamy 100 gram mąki żytniej ze 100 ml letniej wody. Woda powinna mieć temperaturę 37-40 stopni. Po dokładnym wymieszaniu składników powinniśmy otrzymać konsystencję gęstej śmietany. Naczynie należy przykryć, najlepiej za pomocą ściereczki lnianej. Pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 12 godzin. Można do tego celu wykorzystać piekarnik nagrzany do 40-50 stopni, a następnie wyłączony. Kolejnego dnia zakwas dokładnie mieszamy, wykorzystując do tego celu drewnianą łyżkę, a następnie ponownie przykrywamy go i pozostawiamy w ciepłym miejscu na kolejne 12 godzin.

Po tym czasie do zakwasu należy dodać 50 gram mąki żytniej oraz 50 ml letniej wody. Po zamieszaniu za pomocą drewnianej łyżki zakwas ponownie pozostawiamy w ciepłym miejscu, choć teraz musimy dać mu więcej czasu – około 24 godzin. W tym czasie powinien rozpocząć się proces fermentacji, co manifestuje się lekko kwaskowatym zapachem zakwasu. Dodajemy do niego kolejne 50 gram mąki żytniej oraz 50 ml wody. Po raz kolejny bardzo dokładnie mieszamy produkt i odstawiamy na 12 godzin do ciepłego miejsca. Pamiętajmy, aby naczynie cały czas było przykryte lnianą ściereczką.

Kiedy można wykorzystać zakwas?

Po tym czasie mieszamy ponownie zakwas i znowu dajemy mu 12 godzin w cieple. Po raz kolejny dodajemy mąkę i wodę, mieszamy i odstawiamy. Piątego dnia rano nasz zakwas powinien być gotowy. Jak widać przygotowanie jest bardzo proste, choć wymaga nieco czasu. Na powierzchni naszego gęstego zakwasu powinny znajdować się pęcherzyki powietrza. Dajmy mu jeszcze kilka godzin – po południu możemy przystąpić do przygotowania pierwszego wypieku na naszym własnym zakwasie. Gotowy zakwas przechowujemy w lodówce. Jak zrobić zakwas na chleb ponownie? Do 3 łyżek naszego zakwasu dodajemy 100 gram mąki i 100 ml wody i przekładamy na kilka godzin do ciepłego miejsca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here