Pielęgnacja storczyków

Od paru lat bardzo popularnym kwiatem doniczkowym wręczanym przy różnych okazjach stały się storczyki. Piękne, różnobarwne trwałe i łatwo dostępne są idealnym pomysłem na prezent. Nie każdy jednak wie jak pielęgnować storczyki. Co jednak, gdy już taką roślinkę dostaliśmy? Przede wszystkim warto zapoznać się bliżej z naszym kwiatkiem, żeby lepiej móc zrozumieć jego potrzeby i wymagania.
Do rodziny storczykowatych należy ponad 20000 gatunków rosnących w niemal wszystkich środowiskach oprócz lodowców. Są wykorzystywane przez producentów perfum, w medycynie chińskiej, jako przyprawa (doskonale wszystkim znana wanilia) i jako rośliny ozdobne.
Ta niesamowita mnogość i różnorodność mogą przytłaczać, zawęźmy wiec przedmiot naszych zainteresowań do popularnych storczyków doniczkowych takich jak falenopsis, katleja, dendrobium i cymbidium. Przeważnie są to epifity czyli rośliny rosnące na innych roślinach ale nie będące pasożytami. W przeciwieństwie do naszej rodzimej jemioły nie wysysają soków z drzewa na którym rosną a jedynie traktują je jako podporę. Jest to możliwe z tego względu, że w ich ojczystych lasach tropikalnych nie brakuje wody a światła. Stąd korony drzew stały się ulubionym miejscem wielu storczyków. Ma to odzwierciedlenie w ich uprawie. Storczyki są sprzedawane w przezroczystych doniczkach napełnionych korą z której wystają korzenie. Nie wymagają one jednak przesadzenia. Są to korzenie powietrzne – za ich pomocą roślina gromadzi wodę z powietrza i przytwierdza się do pni. Storczyków nie podlewamy tylko namaczamy. Gdy ich korzenie robią się srebrzystoszare wkładamy je do pojemnika z wodą i czekamy aż znów będą seledynowo zielone. Następnie pozwalamy im obcieknąć i odkładamy na miejsce. Storczyki lubią też zraszanie jeśli w mieszkaniu jest sucho. Preferują jasne stanowiska, najlepiej na parapetach wschodnich lub zachodnich. W przypadku okien południowych należy uważać, by liście się nie poparzyły. Latem można wystawiać je na dwór, uważając by nie poparzyło je słońce ani nie zmarzły w zbyt chłodne noce.

www.genotype.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here