Własna firma krok po kroku

Praca na etacie daje pewną stabilność, gwarantowane świadczenia i dodatki, stałe wynagrodzenie i możliwość awansu. Jednak zdaniem wielu, lepiej mieć swój własny biznes. Daje to możliwość większego zarobku, realizowania się w branży, którą się lubi, a także szansę na samodzielne planowanie czasu i ustalanie własnych zasad panujących w miejscu pracy. Większe zarobki i możliwości oznaczają jednak również większą odpowiedzialność i ponoszenie konsekwencji za swoje błędy, dlatego w tym artykule (własna firma krok po kroku) zajmiemy się najważniejszymi i podstawowymi kwestiami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej.

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?
Zdaniem niektórych osób da się założyć działalność bez wkładu własnego i kapitału na start. To podejście nie sprawdzi się jednak w każdej branży, poza tym nawet jeśli uda nam się tak zrobić, to prędzej czy później (a raczej prędzej) pojawią się pierwsze wydatki związane z prowadzeniem firmy. Skąd wziąć więc nieco środków finansowych na start?
– Własne oszczędności – zanim zdecydujesz się porzucić etat i założyć firmę, zaoszczędź trochę środków na rozwój swojej marki. Zobacz także, jak nowa firma będzie funkcjonować, zanim definitywnie złożysz wypowiedzenie.
– Dotacje, np. z UE/UP – dotacje umożliwiają wzięcie kredytu na start działalności na wyjątkowo korzystnych warunkach. O szczegóły warto dopytać odpowiedniego urzędnika bądź pracownika banku.
– StartUp, portale typu zrzutka – jeśli masz wartościowy, bardzo ciekawy pomysł, który ma szansę zmienić branżę, a brakuje ci środków na początek produkcji produktu itp., możesz dać o tym znać innym zakładając chociażby startUp. Ludzie z dużymi pieniędzmi potrafią wspierać i dofinansowywać projekty, które im się podobają.
– Kredyt gotówkowy – kredyt będzie trzeba spłacić i może on w przyszłości być dla nas uciążliwy. Jeśli jednak jesteśmy pewni naszego planu, może warto go rozważyć. W ten sposób możemy uzyskać do 350 tysięcy złotych, co jest niemałą kwotą na początek własnego biznesu.

Jakie są plusy oraz minusy własnej firmy?
Decyzję o założeniu firmy warto dokładnie przemyśleć. Jeśli chodzi o zalety takiego rozwiązania, to z pewnością możemy zarobić więcej niż na etacie, sami planujemy swój czas pracy, nikt nami nie rządzi, możemy w wielu przypadkach pracować z domu. Wadami są biurokracja, formalności, które trzeba ogarnąć, duża odpowiedzialność za powodzenie całego przedsięwzięcia. Trzeba też pamiętać o składkach na ZUS, których główną wadą jest to, że musimy je odprowadzać niezależnie od tego, czy w danym miesiącu nasza firma przyniosła jakikolwiek zysk. Zakładając małą, jednoosobową działalność, co jest na początek najprostsze, odpowiadamy też własnym majątkiem za ewentualne długi firmy.

Skąd pomysł na biznes?
Zakładając firmę powinniśmy zainteresować się branżą, na której się znamy i jesteśmy obeznani w panujących w niej trendach. W ten sposób jest większa szansa, że nie utracimy wypracowanej pozycji na rynku. Najważniejszy jest dobry pomysł, coś, co wyróżni cię na tle szarej konkurencji i pozwoli zrobić wyłom w rynku, często przesyconym niemal identycznymi usługami, ofertami i produktami. Popracuj na zwykłym stanowisku w branży, w której kiedyś chcesz mieć własną firmę, Poznaj osoby ze środowiska, czytaj o tej niszy. Zdobądź wiedzę i doświadczenie.

Sporządź plan biznesu – dlaczego to takie ważne?
Określ koszty stałe, jakie poniesiesz prowadząc firmę. Oceń przyszłą wartość ze sprzedaży. Analiza wydatków i przychodów jest bardzo istotna. Następnie przetestuj swój pomysł na biznes. Nie warto chyba ryzykować i brać kredytu na 300 tysięcy złotych, aby okazało się potem, że pomysł nie wypalił? Przeprowadź test, na przykład spróbuj sprzedać niewielką ilość towaru, który chcesz w przyszłości rozprowadzać i zobacz, jakie efekty osiągniesz.

Jak poradzić sobie z formalnościami?
Masz dobry pomysł, określiłeś biznesplan, przetestowałeś swoje możliwości. Wiesz, że to musi wypalić. Nie możesz już się doczekać aż zaczniesz zarabiać, ale najpierw… musisz pozałatwiać wszelkie formalności. Pojawia się pytanie jak się za to zabrać. Żeby założyć firmę, musisz mieć druczek o oznaczeniu CEIDG-1. Należy go wypełnić w urzędzie gminy. Można też teoretycznie zrobić to przez internet, ale koniec końców i tak będziemy musieli iść do urzędu, aby go podpisać. No chyba, że ktoś ma podpis elektroniczny bądź tzw. profil zaufany, wtedy sytuacja wygląda nieco inaczej. Kiedyś były potrzebne także zgłoszenia do instytucji takich jak ZUS, KRUS czy GUS, ale teraz Urząd zajmuje się tym już sam. We wniosku który musisz złożyć, trzeba podać informację o nazwie firmy, profilu działalności, liczbie zatrudnianych pracowników, nazwę skróconą, datę rozpoczęcia działalności, dane kontaktowe. miejsce wykonywania działalności, dane dotyczące przynależności do urzędu skarbowego oraz szczegóły rozliczania się z podatków, księgowość, pełnomocnictwo. Jeżeli twoja działalność będzie wiązała się z posiadaniem kasy fiskalnej, musisz udać się teraz do urzędu skarbowego i wypełnić formularz VAT-R. Warto też mieć firmowe konto bankowe, oferujące profesjonalną księgowość wraz z wglądem do statystyk. Jeśli będziesz się zajmował sprzedażą, musisz zakupić i zarejestrować kasę fiskalną. W niektórych przypadkach obowiązuje wyjątek i kasa nie jest potrzebna, np. w większości sprzedaży wysyłkowej przez internet. Część kwoty wydanej na zakup pierwszej kasy fiskalnej można odzyskać w ramach zwrotu z urzędu.

Co dalej?
Warto zadbać o reklamę na start, pieczątki firmowe, wizytówki, ulotki czy drobne gadżety dodawane do zamówień, jeśli np. prowadzisz sklep internetowy. Z tych drobiazgów potrafi się uzbierać większa kwota. Jeśli często będziesz wysyłać towary, być może warto zawrzeć umowę z pocztą bądź też z firmą kurierską. To może wiele ułatwić w przyszłej, codziennej pracy, ale nie na etacie, lecz już na swój rachunek.

Znasz już wady i zalety prowadzenia własnej firmy, wiesz, co trzeba zrobić, aby ją założyć, oraz co generuje największe koszty. Powodzenia w twoim nowym biznesie!

www.eduranking.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here