W przeszłości nie mieliśmy komputerów i uczenie się matematyki wyglądało inaczej niż dzisiaj. Wszystkie czynności wykonywaliśmy samodzielnie i musieliśmy wiedzieć jakie zasady obowiązują w matematyce, żeby móc uzyskać oczekiwany rezultat. Współcześnie większość rzeczy obliczają za nas urządzenia i w momencie, gdy nie mamy pod ręką kalkulatora, to czasem pojawia się problem i nie potrafimy obliczyć najprostszej rzeczy. Warto więc sobie przypomnieć podstawowe zasady matematyki, żeby nie być uzależnionym od komputerów czy kalkulatorów.

Wiedza matematyczna

Jak liczyć procentyW życiu człowieka matematyka często się przydaje. Nie bez przyczyny przedmiot ten jest uznawany za królową nauk. Za pomocą działań matematycznych jesteśmy wstanie wiele obliczyć. Nawet w trakcie wykonywania codziennych obowiązków wiedza matematyczna może nam się przydać. Oczywiście dzisiaj każdy z nas posiada telefon komórkowy z funkcją kalkulatora i łatwo możemy wszystko obliczyć. Jednak nawet wtedy musimy wiedzieć w jaki sposób to zrobić, żeby działanie zostało wykonane prawidłowo.

Jak liczyć procenty?

Wiele osób ma problem z wyliczeniem procentu z danej liczby. Wydaje się to bardzo proste, ale w pewnych sytuacjach uświadamiamy sobie, że nie wiemy jak liczyć procenty. Jeśli tej wiedzy nie posiadamy, to nie przyda nam się nawet najlepszy kalkulator i nie będziemy wstanie wyliczyć procentu z konkretnej liczby. Warto posiadać taką wiedzę, ponieważ dzięki temu wiemy ile zyskujemy na konkretnej promocji lub jaka rata kredytu będzie nas obowiązywać jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę z banku. Oczywiście bank i sklep obliczy to za nas, ale powinniśmy być samowystarczalni i wiedzieć wcześniej, żeby później nie przerazić się wysokością raty lub dużym rachunkiem w sklepie.

Obliczanie procentu z liczby jest bardzo proste. Wystarczy jedynie pomnożyć procent przez daną liczbę. Należy pamiętać o wcześniejszej zamianie procentu na ułamek. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do kalkulatorów posiadających funkcję obliczania procentów, to najczęściej właśnie o tej zamianie zapominamy. Nadal nie wszystkie kalkulatory posiadają taką funkcję, więc musimy pamiętać o zamianie procentów na ułamek, żeby prawidłowo wykonać działanie.

Działania matematyczne

Wiedza matematyczna jest podstawą. Należy wiedzieć jak obliczać podstawowe rzeczy. Dzielenie, mnożenie, dodawanie, odejmowanie oraz obliczane procentu z liczby – z tymi działaniami powinien sobie poradzić każdy. Posiadamy urządzenia, które są wstanie za nas wyliczyć wszystko, ale pamiętajmy, że nie są one bezawaryjne i czasami będziemy zdani wyłącznie na swoją wiedzę. Matematyka jest nauką skomplikowaną, ale wcale nie musimy znać się na wszystkim. Szczegółowe obliczania zostawmy osobom, które lubią to robić. Dla przeciętnego człowieka obliczanie skomplikowanych równań nie jest potrzebne. Wystarczą podstawowe zagadnienia z matematyki, żeby móc sobie poradzić w życiu.

Matematyka w życiu codziennym

Jak liczyć procentyWydaje się dzisiaj, że nikomu nie trzeba mówić jak dodawać liczby lub wyliczać procenty. Jednak praktyka pokazuje, że w niektórych sytuacjach ludzie naprawdę mają z tym problem. W szczególności dotyczy to tych osób, które uczyły się matematyki w czasach, gdy już kalkulatory były powszechne i można było z nich korzystać na lekcjach. Doprowadziło to niestety do tego, że wielu młodych ludzi nie potrafi niczego obliczyć bez pomocy kalkulatora. Dzisiejsze dzieci również są uczone matematyki w nowoczesny sposób. Korzystają z kalkulatorów i komputerów, więc tak naprawdę nie wiedzą w jaki sposób samodzielnie rozwiązać zadania. Dzisiaj wszystko robią za nich urządzenia. Postęp technologiczny sprawił, że ludzie coraz mniej myślą samodzielnie. Wszystko za nas robią urządzenia, więc nie musimy posiadać wiedzy, którą musieliśmy posiadać w przeszłości. Najprostsze rzeczy stają się dla nas problem w momencie gdy musimy je wykonać samodzielnie bez użycia urządzenia.

Współcześnie technologia jest tak rozwinięta, że naprawdę wielu rzeczy nie musimy wykonywać samodzielnie. Jednak pamiętajmy, że nie oznacza to, iż nie musimy się uczyć. Jesteśmy ludźmi i nasza wiedza jest bardzo ważna. Nawet najbardziej nowoczesne urządzenia są awaryjne i nie są wstanie zastąpić umysłu człowieka. Co prawda pracuje się nad sztuczną inteligencją, ale nawet ona nie jest wstanie dorównać umysłowi człowieka. Jeżeli będziemy dbać o rozwój swojego umysłu, to staniemy się osobami, które są wstanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Nie pozwólmy na to, żeby urządzenia myślały za nas i zadbajmy, żeby posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z takich przedmiotów jak matematyka. Te umiejętności mogą nam się przydać w życiu wielokrotnie, chociaż zazwyczaj uważamy, iż uczenie się matematyki nie ma większego sensu. To właśnie ten przedmiot najczęściej jest najmniej lubiany przez uczniów. Wymaga on myślenia, a współcześni ludzie nie lubią myśleć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here