podkręcamy metabolizm
fot. pexels.com

W prawidłowym odżywianiu się liczy się to, że jemy zdrowo, wartościowo i sycąco. Niektóre potrawy są komponowane w ten sposób, by podkręcić nasz metabolizm. O co tak właściwie chodzi, i czemu to ma pomóc? Sprawdź, na czym polega podkręcanie metabolizmu i jak to zrobić!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/jak-podkrecic-metabolizm/

Metabolizm

To ogólne reakcje, które zachodzą w organizmie, które pozwalają na wykorzystanie energii i składników odżywczych z pożywienia do podtrzymania funkcji życiowych. Naturalne tempo metabolizmu jest uwarunkowane genetycznie, ale można na nie wpłynąć odpowiednimi sposobami.

Procesy metabolizmu dzielą się na anabolizm i katabolizm. W tym pierwszym zużywana zostaje energia, a w jej wyniku zostają utworzone makrocząstki, które powstały z małych cząsteczek. Katabolizm, to z kolei, rozpad makrocząsteczek na mniejsze elementy i wytwarzanie energii.

Procesy te są ze sobą ściśle powiązane, gdyż muszą być w równowadze, proces anabolizmu zachodzi dzięki energii z procesu katabolizmu, a więc ta równowaga musi zostać zachowana. Nazywa się ją homeostazą.

Osoby z szybkim metabolizmem mogą na przykład jeść dużo i nie przybierać na wadze, nawet bez uprawiania sportów. Z kolei osoby z wolnym metabolizmem musza kontrolować to, co jedzą, a także co robią. Tempo metabolizmu jest zależne od naszych genów, ale można je podkręcić odpowiednimi sposobami.

Podkręcamy metabolizm

Chcąc podkręcić metabolizm możemy wykorzystać kilka prostych trików. Rano, zaraz po przebudzeniu, powinniśmy spożywać szklankę ciepłej wody z cytryną. W ciągu dnia powinniśmy spożywać dużo przypraw, które również pomogą nam w podkręcaniu metabolizmu. Tymi przyprawami są kurkuma, curry, cynamon.

Dodatkowo różne pikantne sosy oraz potrawy, w których składzie znajdziemy kapseicynę działają pozytywnie na tempo naszego metabolizmu. Jeśli zatem lubisz spożywać ostre potrawy, możesz śmiało to robić!

Metabolizm podkręca się również kawą, która dodaje energii naszemu organizmowi, a także wpływa na procesy trawienne.

Przeczytaj też: http://www.magazynstyle.pl/dieta-wacikowa-o-chodzi/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here