Badanie RTG kręgosłupa, czyli mówiąc prościej, prześwietlenie kręgosłupa to diagnostyka obrazowa, bardzo dokładna, która pozwala na ocenę stanu konkretnych odcinków kręgosłupa i ewentualne wychwycenie nieprawidłowości. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania (z wyjątkiem RTG odcinka lędźwiowego). Bez względu na to, czy wykonujemy badanie RTG prywatnie, czy na NFZ, musimy mieć skierowanie od lekarza. Jakie są wskazania do prześwietlenia kręgosłupa? Kiedy warto je wykonać?
Badanie rentgenowskie kręgosłupa — jakie obszary można prześwietlić?
W zasadzie poddać badaniu można każdy odcinek kręgosłupa, najczęściej jednak obejmuje ono:
- RTG kręgosłupa piersiowego,
- RTG kręgosłupa lędźwiowego,
- RTG kręgosłupa szyjnego.
Prawidłowe wykonanie diagnostyki przy użyciu RTG jest zależne od odpowiedniego ułożenia pacjenta. W praktyce wykonuje się projekcje w pozycji przednio-tylnej oraz bocznej, co pozwala ukazanie badanego odcinka w szerokim świetle i bardzo ułatwia postawienie trafnej diagnozy oraz szybkie wdrożenie leczenia.
Badanie RTG prywatnie — jakie są wskazania do diagnostyki rentgenowskiej kręgosłupa?
Wbrew pozorom nie tylko urazy kręgosłupa są przesłanką do wykonania RTG kręgosłupa, choć to właśnie z ich przyczyny najczęściej wykonywane są operacje kręgosłupa. Diagnostyka obrazowa pozwala na uchwycenie wielu zmian zapalnych, zwyrodnień i innych nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa. Poza tym wykonuje się ją także wtedy, gdy mamy do czynienia z wadami postawy, aby ocenić stopień ich rozległości. Częstym powodem skierowania na RTG kręgosłupa jest także nieustający, długotrwały ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Jak widać, jest wiele wskazań do wykonania badania kręgosłupa. Diagnostyka obrazowa uwidacznia wiele zmian w obrębie kręgosłupa i pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Przeciwwskazania do wykonania RTG kręgosłupa
Co do zasady badanie rentgenowskie kręgosłupa wykonuje się tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Nie wykonuje się więc go często i wymaga skierowania od lekarza. Zasadność diagnostyki rentgenowskiej idzie parze ze wskazaniami do jej wykonania. Niemniej jednak, nie zawsze jest to możliwe. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża, istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia płodu. Czy zatem RTG kręgosłupa jest badaniem bezpiecznym?
Obecnie wykorzystuje się coraz lepsze maszyny, które nie tylko zapewniają dokładną diagnostykę, ale także emitują bezpieczną dla zdrowia, minimalną dawkę promieniowania.