Pampersy dla dorosłych na receptę. Kto może skorzystać z refundacji

Nietrzymanie moczu to naprawdę poważny problem, który dotyka bardzo dużej części społeczeństwa. Zarówno w przypadku osób leżących, jak i tych, które nie chcą rezygnować z codziennych aktywności, konieczne jest stosowanie produktów chłonnych, tak zwanych pampersów dla dorosłych. Warto wiedzieć, że spora część osób może otrzymać refundację na tego rodzaju środki ochronne.

Pampersy dla dorosłych na receptę

Najczęściej nietrzymanie moczu kojarzy nam się ze starszymi kobietami. I słusznie, bowiem ten problem dotyczy zwłaszcza pań po menopauzie. Ale nie oznacza to, że nie może dotknąć panów i osób młodszych. Oczywiście, że może! Nietrzymanie moczu to objaw wielu różnych chorób i schorzeń. Może oznaczać zarówno kompletne niepanowanie nad układem moczowym, jak i krótkie, mimowolne i skąpe wycieki moczu. W obu tych przypadkach można kupić pampersy dla dorosłych na receptę.

Aby otrzymać taką receptę, a w zasadzie zlecenie, należy udać się do lekarza, który ma umowę z NFZ. Musi to być lekarz z jednej z określonych specjalizacji, na przykład ginekolog, neurolog lub onkolog, ale może to być także lekarz rodzinny. Wystarczy jedna wizyta, by otrzymać tego rodzaju zlecenie, które potem potwierdza się w lokalnym punkcie NFZ. W takim przypadku otrzymuje się listę co miesięcznych zapotrzebowań – „receptę”, którą zabiera się na zakupy. Receptę można zrealizować w aptece lub sklepie medycznym, które współpracują z NFZ.

Kto może otrzymać refundację na pampersy dla dorosłych?

Refundację z NFZ na produkty chłonne mogą otrzymać osoby, które w wyniku choroby lub wypadku mają problem z utrzymaniem moczu lub kału. Dotyczy to zwłaszcza chorób nowotworowych, które objawiają się guzami w okolicy kroku, ale nie tylko. Tego rodzaju refundację mogą otrzymać także osoby walczące z problemami neurologicznymi, na przykład poprzez trwałe lub tymczasowe uszkodzenie układu nerwowego.

Tańsze produkty chłonne mogą być dostępne także dla osób dorosłych z głębokim upośledzeniem umysłowym czy mających wady wrodzone układu moczowego lub trawiennego. Lista schorzeń jest dość długa, a to, czy należy się komuś refundacja, czy nie, określa lekarz, do którego się zwrócisz.

Chłonne produkty refundowane

Chociaż myśląc o produktach chłonnych, mamy na myśli pampersy dla dorosłych, nie tylko one podlegają refundacji. Tak naprawdę rynek produktów zabezpieczających przed przeciekaniem jest bardzo szeroki. Są dostępne środki o różnym stopniu chłonności i różnych kształtach i rozwiązaniach. Można wystąpić o refundację nie tylko pieluch, które są przeznaczone dla osób leżących i niesamodzielnych.

Refundacji podlegają także mniej chłonne produkty, jak na przykład pieluchomajtki, wkładki anatomiczne dla mężczyzn czy wkładki chłonne dla kobiet. Są to produkty, które sprawdzą się w przypadku średniego natężenia nietrzymania moczu. W ich przypadku także warto wystąpić o refundację, w końcu to dość duża oszczędność. Dzięki refundacji można taniej zakupić 60 sztuk produktów chłonnych na miesiąc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here