Salon w stylu skandynawskim

W salonie w stylu skandynawskim podłoga powinna być prosta i elegancka, ale jednocześnie ciepła i przytulna. Ważne jest, aby uzyskany za jej pomocą efekt aranżacyjny był estetyczny, jednak niezbyt „nachalny” lub rzucający się w oczy. Ważnym wyznacznikiem stylu skandynawskiego jest harmonia oraz jasne tonacje kolorystyczne. Pod tym względem podłoga może okazać się istotnym elementem wyglądu pomieszczenia, które uzupełni jego umeblowanie, kolorystykę ścian oraz oddziaływanie dekoracji.

Jaką podłogę wybrać do salonu skandynawskiego?

W aranżacjach skandynawskich wybór najczęściej pada na panele drewniane. Podłoga drewniana, zarówno jasna, jak i ciemna, może być złożona z desek układanych w różnym stylu. Często wybór pada na klasyczne panele prostokątne układane równolegle. Coraz częściej decydujemy się także na klasyczne rozwiązania, takie jak deski układane w jodełkę lub naprzemiennie. Niezależnie od konkretnego wybranego przez Ciebie rozwiązania, z pewnością uda Ci się uzyskać atrakcyjny efekt i stworzyć przytulne, ciepłe wnętrze.

Jeśli podłoga drewniana nie jest Twoim zdaniem zbyt dobrym wyborem, wówczas możesz sięgnąć po różnego typu imitacje drewna. Dostępne są między innymi płytki o powierzchni odzwierciedlającej powierzchnie paneli drewnianych. Płytki takie mogą prezentować niemalże autentyczne struktury, sęki i inne typowe dla drewna desenie. Zdecydowaną zaletą takiego wyboru jest fakt, że płytki drewnopodobne są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, a często także tańsze niż tradycyjny drewniany parkiet. 

Płytki ceramiczne również mogą okazać się dobrym wyborem w salonie skandynawskim. Szczególnie jeśli pragniesz nieco ożywić to pomieszczenie, dodając do niego więcej barw i światła. Wówczas warto pomyśleć nad takimi rozwiązaniami jak płytki w odcieniach pastelowych lub nawet zdecydować się na połączenie z sobą dwóch różnych zestawów kolorystycznych. Do salonu w stylu skandynawskim będą pasować płytki niebieskie, żółte, słomkowe oraz oliwkowe.

Warto podkreślić, że sposób wykończenia podłogi powinien być przemyślany, gdyż najczęściej urządzamy ją raz na kilka lat. Źle dobrana podłoga będzie utrudniać osiągnięcie ostatecznego efektu. 

Co na podłodze w skandynawskim salonie? 

Sam wybór typu powierzchni podłogi nie oznacza końca jej aranżowania. Podłoga może być w różny sposób ozdobiona i wykończona, a także zestawiana z różnego typu elementami wyposażenia. Do takich należy między innymi dywan, który jest częstym wyborem w salonach skandynawskich. Dywan powinien znaleźć się w miejscu, w którym zagwarantuje wszystkim domownikom możliwość swobodnego chodzenia na boso. Warto postawić go w pobliżu ławy lub stołu obiadowego. Dywan może też pojawić się przy sofie i fotelach, a także przy wejściu do pomieszczenia lub w przejściach łączących go z innymi pokojami. 

Najlepszym wyborem są puchate dywany w stonowanych odcieniach pastelowych. Warto unikać nadmiernie ekstrawaganckich kolorów, które niepotrzebnie zdeformują cały efekt aranżacyjny. Możesz przykładowo zestawić z sobą dwa dywaniki – jeden kwadratowy a drugi okrągły – w odcieniach liliowym oraz limonkowym. Ponadto wiele sklepów oferuje dywany z motywami pasków i kręgów, idealnie wkomponowujących się w ten styl aranżacyjny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here