Surowce do produkcji świec – co powinieneś o nich wiedzieć?

Świece są nam znane prawie tak długo jak rozwija się ludzka cywilizacja. W różnych formach towarzyszą nam bowiem od starożytności po czasy współczesne. Jak są wykorzystywane dziś i jakie surowce służą do produkcji świec?

Jakie są początki świec?

Mówiąc, że świece są tak stare jak nasza cywilizacja, wcale nie przesadzamy. Od upowszechnienia się pisma czyli od 4000 tysięcy lat przed naszą erą, do odnotowania pierwszej świecy minęło ok. tysiąca lat. Dokładnej daty ich powstania naukowcy nie są w stanie określić, ale mają  pewność że stało się to przed 3000 r. p.n.e. W Księdze Wyjścia możemy przeczytać o tym, jak Aaron spalał wonne kadzidło, a następnie przygotowywał lampy do świecenia. W innym miejscu sam Bóg wskazuje, by przygotować Namiot Spotkania, Arkę Przymierza, a także świecznik. Nie mamy wątpliwości, że ówczesne świece były zdecydowanie inne niż te, które znamy obecnie. Produkowano je z wosku pszczelego i tłuszczów zwierzęcych. Pierwsze były droższe, dlatego korzystali z nich ludzie bardziej zamożni. Starożytni Rzymianie opracowali jeszcze jeden sposób na radzenie sobie z ciemnościami. Wykonywali świece poprzez oblanie lnu woskiem oraz smołą. Metody produkcji uległy zmianie w XIX wieku. Rewolucja przemysłowa dotknęła także tej branży, co wyszło jej tylko na dobre.

Jakie surowce do produkcji świec są stosowane współcześnie?

Stearyna to jeden z surowców, który zrewolucjonizował metodę wytwarzania świec. Jest to mieszania kwasu palmitynowego i kwasu stearynowego. Pozyskuje się ją z tłuszczów pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Najczęściej jest to tłuszcz wołowy, który zawiera najwięcej kwasu stearynowego. Polscy producenci pozyskują go także z oleju palmowego. Stearyna nie tylko jest wykorzystywana do produkcji świec, ale także w wielu innych branżach. Znajdziemy ją w kosmetykach, żywności, wyrobach przemysłowych, a także w oponach czy uszczelkach. Kolejnym surowcem do produkcji świec jest parafina. Zaczęto ją stosować praktycznie w tym samym czasie co stearynę. Jest to surowiec chemiczny, pozyskiwany z ropy naftowej lub frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. Parafina jest dostępna pod trzema postaciami: ciekłej, miękkiej i twardej. Pierwsza z nich sprawdza się w kosmetykach i lekach, dlatego tak chętnie wykorzystują go koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne. Parafina ciekła wchodzi w skład preparatów do pielęgnacji ciała, szczególnie dłoni i paznokci. Jednego z dystrybutorów tej substancji znajdziesz pod tym linkiem http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Parafina miękka i twarda natomiast to nie tylko surowce do produkcji świec. Wchodzą także w skład past połyskowych i służą do konserwacji serów. Parafina pod takimi postaciami jest także dobrym materiałem izolacyjnym.

Surowce do produkcji świec – gdzie kupić?

Firmy, które wykorzystują surowce do produkcji świec i nie tylko, zaopatrują się w nie u dystrybutorów polskich i zagranicznych. Istotna jest bowiem nie tylko cena, ale też i jakość substancji. Obecnie stosuje się zarówno woski do świec zalewanych, jak i prasowanych. Im wyższa jakość surowca, tym wyższy poziom czystości produktu. A to jest niezmiernie ważne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here