biegunka

Zazwyczaj biegunka jest reakcją obronną naszego organizmu na szkodliwe czynniki, zwłaszcza toksyny.

Przebieg biegunki

Przyczyny wystąpienia biegunki mogą być różne. Zazwyczaj dolegliwości charakteryzują się: oddawaniem półpłynnego, płynnego albo wodnistego stolca minimum 4 razy na dobę, bólem żołądka oraz brzucha, ogólnym osłabieniem organizmu podwyższoną temperaturą całego ciała, możliwością wystąpienia zemdleń, nudności i wymiotów, w kale może także pojawiać się krew, śluz albo ropa.

Biegunka może jednak trwać od kilku godzin, nawet do kilku tygodni. Jeśli utrzymuje się przed dłuższy czas, należy koniecznie jak najszybciej udać się do lekarza.

Wyróżnia się głównie 3 zasadnicze rodzaje biegunki:

*biegunkę osmotyczną – przy jej trwaniu jelito nie wchłania odpowiedniej ilości wody, dlatego zwiększa się objętość stolca

*biegunkę wydzielniczą – charakteryzuje się ona wydzielaniem do jelita soli, wody i innych substancji,

*biegunkę zapalną – wskutek niej dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelitowego.

Przyczyny

Jeśli chodzi o jej przyczyny to należy wymienić: zakażenia wirusowe i bakteryjne, reakcje alergiczne, zatrucia pokarmowe, działanie uboczne leków, nadużywanie alkoholu i spożywanie pokarmów oraz napojów zawierających pasożyty i grzyby. Biegunka może pojawić się też w przypadku wystąpienia dużego stresu albo stanów lękowych.

objawem czego jest biegunka i jak z nią sobie radzić

Powikłania

Najczęstszym powikłaniem biegunki jest odwodnienie organizmu występujące w wyniku wzmożonego wypróżniania. W tej sytuacji zagrożone są jelita, może pojawić się toksyczne rozdęcie jelita grubego, niedrożność jelit lub zespół hemolityczno-mocznicowy, który niestety może powodować ostrą niewydolność nerek.

Profilaktyka

Pomocne okazuje się częste spożywanie pokarmów z pewnych źródeł, umytych oraz odpowiednio przygotowanych. W przypadku biegunki najważniejsze jest nawodnienie naszego organizmu dużą ilością płynów i uzupełnianie braków w gospodarce elektrolitowej. Dodatkowo można stosować środki przeciwbiegunkowe. Biegunki pochodzenia bakteryjnego są zazwyczaj spowodowane obecnością drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym, na przykład bakteriami Salmonelli.

Objawy biegunki

Początek biegunki jest zwykle nagły, jednak czasem może być poprzedzony gorączką i drgawkami. Początkowo wypróżnienia są obfite oraz wodniste, następnie skąpe. Wypróżnieniom w tym czasie towarzyszą także kurczowe bóle brzucha wraz z bolesnym parciem na stolec, a także nagłą potrzebą oddania stolca . Biegunkę po prostu leczy się przyjmując płyny, a także leki przeciwbakteryjne i stosując odpowiednią lekkostrwaną dietę. Zdarza się, że prowadzi się je w szpitalu. Warto pamiętać, że po biegunce wywołanej przez bakterie Shigella może zwyczajnie dojść do powikłań, na przykład reaktywnego zapalenia stawów, cewki moczowej, spojówek oraz tęczówek. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Warto jest więc przestrzegać zasad higieny i dobrze się odżywiać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModa młodzieżowa
Następny artykułWycieczki do Armenii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here