Czym jest ashwagandha i jak działa

Narzekasz na zbyt dużo stresu w domu lub w pracy? A może codziennie budzisz się niewyspany, przez co aktywność w czasie dnia staje się o wiele trudniejsza. Pomoże Ci ashwagandha.

Pomocą przy tego typu kłopotach okazują się być preparaty z dodatkiem rośliny zwanej ashwagandha. Jest ona znana od tysięcy lat ze swoich wyjątkowych właściwości.

Ashwagandha – co to takiego?

Choć ashwagandha staje się coraz popularniejsza, wciąż wiele osób kojarzy tę roślinę głównie pod innymi nazwami, jak choćby żeń-szeń indyjski, witania ospała czy śpioszyn lekarski. Zioło to znane jest od tysięcy lat przede wszystkim dzięki swoim wyjątkowym i bardzo korzystnym dla organizmu właściwościom. Nie bez przyczyny ashwagandha wykorzystywana jest m.in. w tradycji ajuwerdyjskiej. Witania ospała naturalnie występuje przede wszystkim w Indiach, Afryce i krajach basenu Morza Śródziemnego.

Ciekawostką jest pochodzenie nazwy rośliny. Tłumaczy się ją jako zapach konia, co jest naturalnym nawiązaniem do specyficznej woni tego charakterystycznego zioła. Ponadto już tysiące lat temu uważano, że ashwagandha zapewniała „końskie zdrowie”.

Jakie działanie ma ashwagandha?

Żeń-szeń indyjski jest szeroko wykorzystywany w suplementach diety i innych preparatach, które pomagają w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Szczególnie polecana jest, gdy mamy do czynienia z podwyższonym stresem i napięciem.

Ashwagandha pomaga budować odporność na stres i poprawić samopoczucie. Stabilizacja nastroju jest niezmiernie istotna, aby cieszyć się pełnią życia czy zachować pogodę ducha, czy choćby zwiększyć swoją wydajność w pracy.

Ashwagandha zawiera w swoim składzie adaptogenne związki takie jak witanolidy. Ponadto witania ospała wspomaga pracę mózgu, dzięki czemu możesz funkcjonować bardziej efektywnie każdego dnia.

To jednak nie wszystko – działanie żeń-szenia indyjskiego jest znacznie szersze, niż początkowo mogłoby się wydawać. Otóż substancja ta zalecana jest osobom, które mają trudności z zasypianiem. Suplementy z witanią ospałą nie powodują nadmiernej senności, z pewnością jednak ułatwiają dobry, spokojny sen oraz skracają czas zasypiania.

Warto w tym miejscu wspomnieć o wadze zdrowego snu. To w tym czasie organizm się regeneruje i przygotowuje do podjęcia kolejnych wysiłków. Warto zadbać o odpowiednią długość i jakość snu, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem oraz kondycją psychofizyczną.

Ashwagandha to roślina, która cechuje się wszechstronnym oddziaływaniem na ludzki organizm, dzięki czemu można stosować ją w różnych okolicznościach. Znakomicie sprawdza się zarówno przy nadmiernym stresie, jak i kłopotach z zasypianiem nawet po ciężkim i intensywnym dniu.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here