Dlaczego opakowania plastikowe są tak powszechne?

Mało kto podczas robienia zakupów zastanawia się nad tym, dlaczego właściwie wszystko to, co kupujemy, posiada opakowania plastikowe. Mało kto poświęca, choć chwile na zastanowienie się, dlaczego do przewozu warzyw i owoców wykorzystuje się skrzynki plastikowe, a nie wykonane z innego materiału. Dlaczego więc we współczesnym świecie producent opakowań plastikowych czerpie zyski nie mniejsze niż firmy sprzedające ropę naftową?

Największe zalety opakowań plastikowych

Opakowania plastikowe cieszą się tak ogromnym powodzeniem z bardzo protego powodu. Posiadają one ogromną ilość różnego rodzaju zalet, które powodują, że są najbardziej atrakcyjne zarówno dla ich producentów, jak i oczywiście dla używających je klientów. Co to jednak za zalety?

Chodzi tu przede wszystkim o niezwykle niską cenę produkcji, dzięki czemu torebka foliowa w hurcie może kosztować kilka groszy, a skrzynki plastikowe na owoce lub warzywa często nie przekraczają kwoty zakupu nawet złotówki. Dzięki temu producent opakowań plastikowych jest w stanie zalać rynek swoim produktem i z całą pewnością niezwykle szybko znajdzie na niego kupców.Niska cena to jednak nie wszystko, ponieważ razem z nią idzie niezwykle duża trwałość produkowanych opakowań. Do plastikowej torebki można umieścić nawet kilka kilogramów towaru, a skrzynka wykonana z plastiku może przenieść nawet kilkanaście kilogramów towaru, bez ryzyka jej uszkodzenia, oraz co najważniejsze uszkodzenia przewożonego towaru.Warto także mieć na uwadze to, że jak mało które opakowania, te plastikowe oprócz tego, że są tanie i mocne, są również lekkie. Dzięki temu po pierwsze są wygodne w noszeniu, ale też ekonomiczne w transporcie większych partii towarów, ponieważ nie wpływają w zbyt dużym stopniu na ogólną masę ładunku.

Zagrożenie, które niosą ze sobą opakowania plastikowe

To, że plastikowe opakowania mają tyle zalet, nie oznacza jednak, że nie posiadają także wad. Szczególnie dotkliwe dla środowiska jest to, że opakowania z plastiku bardzo wolno się rozkładają, a także ich produkcja emituje do atmosfery wiele szkodliwych substancji.Czy można zatem zakazać produkcji tego materiału? Może się to okazać trudne, ponieważ jesteśmy od niego już dosyć mocno uzależnieni. Możemy jednak starać się wielokrotnie używać tych opakowań, które już posiadamy, zmniejszając tym, samym ilość kolejnych opakowań na rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here