Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Srebro jest jednym z najszlachetniejszych surowców, z którego produkuje się wiele przedmiotów na masową skalę. Można z niego wytwarzać naczynia, sztućce, ale przede wszystkim biżuterię. Nie każdy wie, że jest ono również stosowane do produkcji niektórych instrumentów muzycznych.
Srebro ma to do siebie, że pozostawione na dłuższy czas wchodzi w reakcje i utlenia się, przez co na jego powierzchni pojawia się nieestetyczny nalot, który psuje radość z podziwiania wizualnych walorów tego surowca.
Na szczęście jest wiele prostych u niedrogich domowych sposobów na pozbycie się tego nieładnego osadu.
Do wykonania pierwszego z nich potrzebna będzie sól kuchenna i folia aluminiowa. Wystarczy małą miseczkę, która nie jest metalowa, wyłożyć folią aluminiową. Na folii kładziemy biżuterię, a następnie wlewamy gorącą wodę, w której rozpuszczona została łyżeczka soli. Możemy teraz pozostawić biżuterię w miseczce na kilka godzin, a po tym czasie wyjąć ją, przepłukać pod zimną wodą i osuszyć delikatną ściereczką. Ten zabieg pozwala na usunięcie osadu.
Innym możliwym zabiegiem jest usunięcie osadu przy pomocy pasty do zębów. Wystarczy namoczyć ściereczkę pastą do zębów i pocierać nią srebrny przedmiot. Nie należy jednak używać pasty wybielającej, ponieważ zawiera ona drobinki, które mogą porysować powierzchnię przedmiotu. Po zakończeniu należy wypłukać przedmiot w zimnej wodzie i osuszyć.
Domowym sposobem, który wykorzystywały nasze babcie, było czyszczenie srebra przy pomocy popiołu. Nie każdy popiół nadaje się do czyszczenia. Musi to być popiół drzewny, ponieważ nie będzie on brudził i niszczył delikatnej biżuterii. Wystarczy na wilgotną szmatkę nałożyć odrobinę popiołu i pocierać nią biżuterię. Dla wzmocnienia efektu można również dodać sok z cytryny.
Ciekawym sposobem na czyszczenie srebra może również być zanurzenie przedmiotu wykonanego ze srebra w miseczce wypełnionej gazowanym napojem. Chodzi tutaj o 7up bądź pospolitą colę, która znana jest z właściwości usuwających nawet duży osad z różnych metalowych przedmiotów.

www.wpudrze.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJadłospis
Następny artykułCzym nasączyć biszkopt?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here