Jak wyliczyć dni płodne?

Naturalne planowanie rodziny kontra antykoncepcja to niezwykle ciekawy temat. Dzisiaj wiele kobiet rezygnuje z antykoncepcji absolutnie nie ze względu na przekonania religijne, ale ze względu na swoje zdrowie. Tabletki hormonalne wyrządzają wiele krzywdy kobiecie, ale mogą być także lekiem, jeśli są odpowiednio zastosowane. Często lekarz ginekolog przepisuje tabletki antykoncepcyjne w celu leczenia na przykład torbieli jajnika albo bolesnego miesiączkowania. Panie, które stosują naturalne planowanie rodziny ze względów religijnych, zazwyczaj stosują się również do wielu innych zaleceń Kościoła i skrupulatnie zastanawiają się jak wyliczyć dni płodne.

Stosunek Kościoła do antykoncepcji

Kościół jest przeciwny antykoncepcji z wielu względów. Kościół uważa że stosunek seksualny to niemal świętość. Może mieć miejsce tylko i wyłącznie w związku małżeńskim sakramentalnym. Jednym z celów takiego związku jest zrodzenie potomstwa zatem nie ma mowy o antykoncepcji. Można podjąć stosunek z natury niepłodny, ale nie można uczynić go niepłodnym. Dlatego nie można stosować nawet prezerwatyw, które nie mają przynajmniej w teorii żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia kobiety i mężczyzny. Pojawiły się jednak doniesienia o tym, że niektóre rodzaje prezerwatyw mogą powodować nowotwory. Trudno jednak o bliższe informacje na ten temat. W Sieci od jakiegoś czasu krąży lista bezpiecznych dla zdrowia prezerwatyw.

Jak wyliczyć dni płodne?

Wyliczenie dni płodnych nie należy do łatwych zadań, ponieważ każda kobieta ma inny organizm i inne cykle menstruacyjne. Niektóre kobiety mają cykle 21-dniowe, inne z kolei ponad 30-dniowe. Niektóre panie w przypadku zaburzeń hormonalnych nie mają miesiączki nawet przez kilka miesięcy i w takim przypadku wyliczenie dni niepłodnych czasem może graniczyć z cudem. Trzeba ogromnej wiedzy i systematyczności w obserwowaniu siebie.

Jak wyliczyć dni płodne?Generalnie w naturalnym planowaniu rodziny pod uwagę bierze się trzy czynniki: temperaturę ciała, śluz oraz szyjkę macicy. Jest wiele metod naturalnego planowania rodziny i tylko od danej kobiety, a raczej od danej pary zależy, która metoda wyda się im najodpowiedniejsza dla nich stylu życia, przyzwyczajeń i wiedzy. Większość metod wymaga codziennego pomiaru temperatury ciała zaraz po przebudzeniu i po przespaniu określonej ilości godzin. Kiedy w domu są małe dzieci, wtedy ten wymóg może dla niektórych być nie do zrealizowania. Z kolei inne kobiety absolutnie nie potrafią badać sobie szyjki macicy. Jest też model który opiera się wyłącznie na obserwacji śluzu kobiety. Tak czy inaczej w obserwacje powinny być zaangażowane dwie osoby: kobieta i mężczyzna. Nie może być sytuacji, że mężczyzna na przykład obwinia kobietę o to, że doszło do poczęcia. Seks uprawiają dwie osoby i obie są odpowiedzialne za ewentualnie nowo poczęte życie.

Dziecko to ogromna odpowiedzialność

Dlatego należy do sprawy podchodzić poważnie i jeżeli nie planuje się potomstwa, wybrać naprawdę dobrą metodę antykoncepcji. Kobieta lub para, która chce rozpocząć stosowanie naturalnych metod planowania rodziny, nie musi liczyć tylko i wyłącznie na siebie. W Sieci dostępnych jest mnóstwo stron internetowych. Na portalach społecznościowych są różne grupy wsparcia, na których można liczyć na bezinteresowną pomoc bardziej doświadczonych użytkowników danych metod. Takie wsparcie jest niezwykle cenne.

Dziecko to ogromna odpowiedzialnośćNaturalne planowanie rodziny jest dzisiaj również domeną kobiet, które cenią sobie ekologiczny i ekonomiczny styl życia. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na tabletki, spirale czy prezerwatywy – wystarczy obserwować swój organizm. Trzeba jednak zastanowić się co stanie się w razie ewentualnej wpadki, która przecież może mieć miejsce również przy stosowaniu antykoncepcji – ponieważ żadna metoda nie jest w 100% pewna. Katolickie małżeństwa po poradę mogą zgłosić się do przykościelnych poradni. W księgarniach dostępnych jest mnóstwo książek na ten temat. Bogata literatura z pewnością pomoże wdrożyć się w temat.

Najważniejsze, że dzisiaj każda kobieta w naszym kręgu kulturowym ma wybór co do tego, jakiej antykoncepcji chce używać i czy w ogóle chce jej używać. Pytania lekarza ginekologa o stosowaną antykoncepcję mogą wydawać się niestosowne, jednak warto wiedzieć, że mogą być podyktowane troską lekarza o nasze zdrowie. Rzetelnie prowadzone obserwacje w ramach naturalnego planowania rodziny mogą do minimum zmniejszyć ryzyko wpadki czyli zajścia w nieplanowaną ciążę. Nieplanowana ciąża to dramat w życiu każdej kobiety i każdej rodziny, czasem jednak wszystko dobrze się kończy. Na pewno warto przemyśleć swoje plany prokreacyjne oraz stosowane metody naturalnego planowania rodziny lub antykoncepcji.

Można na ten temat porozmawiać z zaufanym lekarzem ginekologiem lub na przykład instruktorem naturalnych metod planowania rodziny. Żadna kobieta nie musi nikomu tłumaczyć się z tego, jaką stosuje antykoncepcję. Jest to osobisty wybór każdej kobiety do którego ma ona pełne prawo. Niestety, nie w każdym miejscu na świecie to prawo jest respektowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here