Kable i przewody instalacyjne

0
988

Czym różni się przewód od kabla?

Nazwy kabel i przewód stosowane są zamiennie. W mowie potocznej taka zamienność jest dozwolona, jednak w terminologii elektrycznej te dwa słowa tak naprawdę nie oznaczają tego samego. Ogólnie rzecz ujmując można przyjąć, że kabel jest szczególnym rodzajem przewodu. Zawsze posiada on izolację, podczas gdy przewód nie musi.

Dodatkowo kable można stosować w różnych warunkach – także w pod ziemią i w wodzie, podczas gdy przewody kładzie się zazwyczaj tylko i wyłącznie w pomieszczeniach. Jeśli przewód ma być stosowany na zewnątrz będzie wymagał osłony rurowej. Podsumowując można więc stwierdzić, że każdy kabel jest przewodem, ale nie każdy przewód jest kablem. Chociaż współcześnie rozróżnienie to zaczyna się zacierać.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze przewodów instalacyjnych?

Kabel czy przewód wydają się prostym i nieskomplikowanym produktem, tak naprawdę jednak mają one co najmniej kilka istotnych cech, które decydują o ich zastosowaniu. Większość tych cech opisane jest za pomocą specjalnego systemu oznaczeń definiowanego przez polską normę. Kupując kabel należy więc starannie sprawdzić oznaczenia, tak aby kupić przewód, który będzie dedykowany do przewidywanego zastosowania.

Oznaczenie przewodu lub kabla składa się z 10 grup znaków, które oznaczają kolejno:

1) Materiał powłoki – przewód może nie być powlekany. Dostępne na rynku powłoki to powłoka polwinitowa, z gumy silikonowej oraz bezhalonowa.

2) Materiał żyły – żyła może być wykonana z miedzi lub z aluminium czyli dwóch metali o największej przewodności elektrycznej lub stali. Najczęściej stosowana jest oczywiście miedzi, ze względu na bardzo wysoką przewodność elektryczną, odporność na korozję, wytrzymałość oraz giętkość, dzięki czemu łatwo się na niej pracuje, może być stosowana w miejscach gdzie będzie narażona na drgania lub zginanie. Jest również bezpieczniejsza.

Aluminium jest obecnie stosowane coraz rzadziej. W przeszłości wykorzystywano je dużo częściej ze względu na niską cenę oraz lekkość. Na tym jednak kończą się jego zalety. Ma bowiem mniejszą przewodność elektryczną niż miedź, a także mniejszą elastyczność i wytrzymałość. W tym momencie aluminium jest stosowane głównie na przewody o dużych średnicach i do urządzeń o małej energochłonności.

3) Rodzaj żyły – żyła może być jedno lub wielodrutowa, pokryta warstwą cynku lub nie, dodatkowo jeśli istnieje taka potrzeba żyły wielodrutowe mogą mieć podwyższoną giętkość lub gęstość. Jeśli na trzecim miejscu oznaczenia pojawia się litera K to mamy do czynienia z kablem.

4) Materiał izolacji – izolacja może być wykonana z gumy, gumy silikonowej, polwinitu lub tworzywa fluororganicznego.

5) Dodatkowe informacje o izolacji – przewody mogą nie posiadać izolacji, może być ona wykonana z polwinitu ciepłoodpornego. Inną opcją jest izolacja wzmocniona oraz izolacja z rowkami na powierzchni.

6) Budowę przewodu – ta kategoria jest dość rozbudowana, można tutaj wyróżnić między innymi przewody ekranowane oplotem drutów miedzianych lub folią aluminiową, przewodu wprowadzeniowe do maszyn i aparatów, przewody do przyklejania, przewody wtynkowe i inne.

7) Materiał osłony – osłona kabla może być wykonana z gumy, odzieży włóknistej, polwinitu.

8) Liczbę żył – kable mogą być jedno lub wielożyłowe.

9) Przekrój żyły w milimetrach kwadratowych.

10) Napięcie znamionowe.

Jaki jest koszt kabli instalacyjnych?

Finalna cena kabla zależy od jego przeznaczenia oraz materiałów z jakich jest wykonany. Najtańsze są kable jednożyłowe o małych przekrojach, kosztują one już od złotówki za metr. Ze wzrostem ilości żył, przekroju, napięcia znamionowego cena rośnie. Najdroższe przewody – kable elektroenergetyczne – mogą kosztować nawet 100 zł.

Źródło: http://agro-turist.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here