zatrudnienie

W ostatnim czasie spadła liczba ogłoszeń o pracę publikowanych w serwisach internetowych. Zagrożenie kolejnego lockdownu spowodowało, że oferty zatrudnienia maleją. Jak prezentują się statystyki i  jak wygląda wskaźnik przygotowany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych? Barometr przedstawia zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert zatrudnienia. Czym jest to spowodowane? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/oferty-zatrudnienia/ 

Oferty zatrudnienia 

Z analizy wynika, że pracodawcy boją się kolejnej fali zakażeń COVID-19. Autorzy analizy z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podają, że w wielu państwach Unii Europejskiej ( w Polsce również) liczby zakażeń biją rekordy. Rząd co prawda w ostanim czasie nie wprowadził restrykcji na skalę z marca 2020 roku, jednak przedsiębiorcy obawiają się kolejnego ,,lockdownu’’.

Rynek pracy jednak wykazywał od kilku miesięcy oznaki ożywienia. Znaczna część analityków ostrożnie przewidywała możliwe odbicie, a tym samym zakończenie okresu recesji.

Oceną ekspertów: ,,MIMO WSZYSTKO OPTYMISTYCZNY SCENARIUSZ OŻYWIENIA O POSTACI “V” Z DALSZYM WZROSTEM JEST MAŁO REALISTYCZNY. W OBECNYCH WARUNKACH BARDZIEJ PRAWDOPODOBNY SCENARIUSZ TO PRZEBIEG RECESJI W KSZTAŁCIE LITERY “W”, A WIĘC Z DRUGĄ FALĄ OBOSTRZEŃ SPOWODOWANYCH NASILENIEM ZAKAŻEŃ’’.

Według takich ocen, skala spadków na rynku pracy zależeć będzie przede wszystkim od:

  • terminu pojawienia się na globalnym rynku szczepionki,
  • stopnia ograniczeń powtórnego lockdownu gospodarki,
  • działań stymulacyjnych rządu,
  • skali pomocy oferowanej przedsiębiorcom.

Stopa bezrobocia, po wyłączeniu bezrobotnych, podejmujących udział w pracach o charakterze sezonowym, wyniosła w sierpniu 2020r. 6,3%. Jest to poważny wynik.

Oferty zatrudnienia w województwach

Spadek liczby ofert zatrudnienia widoczny jest na terenie całego kraju. Wyjątkiem w tej kategorii jest województwo Zachodniopomorskie.

Jednak największe spadki w skali miesiąca zaobserwowano w województwach:

  • podkarpackim,
  • mazowieckim,
  • podlaskim.

Eksperci zauważają: ,,WOJEWÓDZTWA O NAJWIĘKSZYM WZROŚCIE ZAKAŻEŃ WYKAZAŁY TAKŻE WYRAŹNE SPADKI LICZBY OFERT PRACY, A BYŁY TO MIĘDZY INNYMI WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE, POMORSKIE ORAZ WARMIŃSKO-MAZURSKI’’.

Zobacz też: http://www.kafejerzy.pl/najlepszy-proszek-prania-test-uokik/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here