Pieluchomajtki – refundacja NFZ

Nietrzymanie moczu, szczególnie przy dużym nasileniu tej dolegliwości, wymaga regularnego i nieraz długotrwałego stosowania środków higienicznych takich jak pieluchomajtki, pampersy czy pieluchy dla dorosłych. Może to stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu. NFZ przychodzi z pomocą pacjentom z nietrzymaniem moczu i zapewnia przynajmniej częściową refundację na pieluchomajtki i inne artykuły higieniczne potrzebne przy nietrzymaniu moczu. Sprawdź, jakie są zasady refundacji i kto może się o nią starać.

Pieluchomajtki – refundacja NFZ

Gdy przy nietrzymaniu moczu potrzebne są pieluchomajtki, refundacja NFZ wygląda identycznie jak przy innych środkach higienicznych koniecznych przy tej dolegliwości.

By otrzymać dofinansowanie, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz wypełni online wniosek o refundację, który jest dostępny na specjalnej platformie NFZ. W systemie są już zazwyczaj wszystkie potrzebne dokumenty i dane pacjenta, więc nie musi on tych dokumentów kompletować i dostarczać do gabinetu. Pacjent nie musi też jechać do Wojewódzkiego Oddziału NFZ w celu weryfikacji wniosku. Od 1 stycznia 2020 wnioski o refundację środków higienicznych na nietrzymanie moczu są weryfikowane automatycznie.

Lekarz drukuje gotowy wniosek, przystawia pieczątkę i podpisuje się. Z gotowym wnioskiem można udać się do apteki lub dowolnego sklepu z artykułami medycznymi.

Pieluchomajtki – refundacja NFZ i jak ją zrealizować

Receptę na pieluchomajtki można zrealizować w dowolnej aptece. Można też zrealizować jej część w jednej placówce, a resztę w innej (potrzebny będzie wówczas dokument potwierdzający, że część recepty jest nadal do realizacji). Do odebrania pieluchomajtek na receptę potrzebny jest podpisany przez lekarza wniosek o refundację i PESEL lub data urodzenia osoby uprawnionej. Sprzedawca wpisuje te dane w systemie eZWM NFZ i generuje dokument potrzebny do odbioru środków higienicznych. Po jego podpisaniu można odebrać pieluchomajtki i to już wszystkie formalności. Po artykuły higieniczne może stawić się opiekun pacjenta, nie trzeba przychodzić po nie osobiście. To duże udogodnienie dla osób starszych i o zmniejszonej mobilności.

Pieluchomajtki – refundacja NFZ i jak ją kontynuować

Refundacja na środki higieniczne przy nietrzymaniu moczu może być kontynuowana tak długo, jak jest to konieczne. Należy jedynie pamiętać, że wniosek o dofinansowanie musi być wystawiany co miesiąc i jest ważny przez 30 dni od daty wystawienia lub do końca miesiąca, w którym został wystawiony. Ułatwieniem jest to, że kolejne wnioski może wystawiać także pielęgniarka lub położna, nie trzeba za każdym razem ponownie zgłaszać się do lekarza. Zazwyczaj limit pieluchomajtek na refundację wynosi 60 sztuk miesięcznie. Warto wiedzieć, że refundowane są także produkty wysokiej jakości, renomowanych producentów takich jak TENA. Przy nietrzymaniu moczu ważne jest, by skóra pozostawała sucha i czysta i mogła swobodnie oddychać, przy wyborze pieluchomajtek zaleca się zatem zwracać uwagę na ich jakość, nie cenę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here