Jak powinno się montować panele fotowoltaiczne

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że montaż paneli fotowoltaicznych jest niezwykle podobny do montażu kolektorów słonecznych. Bardzo istotne znaczenie ma jednak przestrzeganie bardzo istotnych zasad. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim odpowiedni montaż zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych.

Co koniecznie trzeba wiedzieć o montażu paneli fotowoltaicznych?

Jak zostało już wspomniane wcześniej montaż paneli fotowoltaicznych jest niezwykle podobny do instalowania kolektorów słonecznych. Godny uwagi jest fakt, że różnice będą polegały tylko między poszczególnymi elementami mocującymi. Należy mieć świadomość, że omawiane panele są nawet 3 razy lżejsze w porównaniu do kolektorów słonecznych płaskich.

Oznacza to, że ich wniesienie na dach nie powinno stanowić większego problemu. Oczywiście nie można zapomnieć, że konieczne jest zachowanie ogromnej ostrożności. Rekomendowane jest przede wszystkim unikać jakiegokolwiek wyginania modułu czy mocniejszych uderzeń.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów omawianych paneli fotowoltaicznych. Zdecydowana większość produktów została wykonana z krzemu. Doskonałym przykładem mogą być panele monokrystaliczne czy panele polikrystaliczne.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że moduły fotowoltaiczne są urządzeniami, które w najprostszym możliwym ujęciu wykorzystują promienie słoneczne do produkcji energii. Oczywiście powstały prąd musi być właściwie skonwertowany falownikiem na taki, który będzie nadawał się do wykorzystania przez użytkowników.

Co jeszcze warto wiedzieć o montażu paneli fotowoltaicznych?

Warto wiedzieć, że w instalacjach fotowoltaicznych wpiętych do sieci, produkowana energia może być zużywana na własne potrzeby użytkowników. Z kolei jej nadwyżka będzie oddawana do sieci elektroenergetycznej. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wspomniane rozwiązanie jest stosunkowo tanie przede wszystkim ze względu na brak akumulatorów potrzebnych do magazynowania nadmiaru prądu.

Godny uwagi jest fakt, że instalacje, które są wyposażone w akumulatory stosowane są do lokalnego zasilania, w którym mogą występować trudności z dostępem do energii. Świetnym przykładem może być oświetlenie znaków drogowych czy przejścia dla pieszych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here