jak czyścić uszy

Zanim przejdziemy do omówienia tematu czyszczenia uszu, to przede wszystkim należy zaznaczyć, iż gromadzenie się w naszym przewodzie słuchowym zewnętrznym, wydzieliny zwanej woskowiną, jest jak najbardziej naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Wydzielina ta jest produktem gruczołu skóry naszego przewodu słuchowego. Woskowina jest wytwarzana w jakimś celu i jak najbardziej ma duże znacznie w zapewnieniu ochrony skóry, która jest bardzo delikatna w tym miejscu.

Każdy już od najmłodszych lat jest uczony aby zawsze czyścić swoje uszy aby były czyste. Czyścimy uszy, bo lubimy czuć, że nasze uszy są czyste, jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak czyścić uszy? Czy robimy to prawidłowo? W poszukiwaniu odpowiedzi można nawet napotkać na takie opinie, że właściwie to uszu w ogóle nie trzeba czyścić.

Czym jest woskowina?

Woskowina uszna to inaczej wydzielina przewodu słuchowego, która to odgrywa znaczącą rolę w oczyszczaniu oraz nawilżaniu przewodu słuchowego. Poza oczyszczaniem i nawilżaniem woskowina również chroni przed różnymi bakteriami i grzybami oraz również owadami.

Wydzielina to mieszanka: 

  • lepkiej wydzieliny gruczołów łojowych,
  • znacznie mniej lepkiej wydzieliny z gruczołów potowych.

Pod względem genetycznym wyróżnia się dwa rodzaje woskowiny:

  • wilgotna – koloru miodowego lub ciemnobrązowego. Występuje u większości ludzi rasy białej i czarnej,
  • sucha – o szarej barwie, również łuszcząca się, i taka występuje zazwyczaj u Indian i Azjatów.

Jak czyścić uszy prawidłowo?

Jak czyścić uszy prawidłowo?Obecność woskowiny usznej w kanale słuchowym jest całkowicie naturalna. Co ciekawe, tak naprawdę do czyszczenia uszu wystarczy tylko woda i mydło. Dopuszczalne są także specjalne preparaty, które rozpuszczają zalegającą woskowinę. Najlepiej jednak uszu nie czyścić w ogóle, ponieważ nasz organizm sam będzie się starał pozbyć nadmiaru woskowiny, a to za sprawą ruchów szczęki, bowiem w trakcie gdy żujemy i połykamy, wosk przemieszcza się w stronę otworu słuchowego.

Jednak niebezpieczeństwo pojawia się gdy występuje nadprodukcja wydzieliny lub też gdy stosowana jest niewłaściwa i nieumiejętna higiena uszu. Nieodpowiednia higiena może doprowadzić do twardnienia woskowiny i powstawania korka woskowinowego. Zazwyczaj w takich przypadkach konieczny okazuje się być zabieg płukania uszu przez laryngologa.

Objawami powstania korka woskowinowego są między innymi:

  • częściowa utrata słuchu,
  • ból ucha, dzwonienie czy też szum w uszach,
  • zawroty głowy.

Jakie są przyczyny nadmiernego wydzielania się woskowiny usznej? Do przyczyn zalicza się między innymi:

  • długie przebywanie na obszarach zakurzonych,
  • noszenie słuchawek,
  • noszenie aparatów słuchowych,
  • nadużywanie i nieodpowiednie używanie patyczków higienicznych,
  • uprawianie sportów wodnych.

Kiedy jednak należy mimo wszystko czyścić uszy? Przede wszystkim gdy:

  • czujemy, że woskowiny jest za dużo i mamy przytkane uszy,
  • pracujemy w takich miejscach gdzie mamy styczność z dużą ilością kurzu, pyłu, piachu,
  • odczuwamy ból lub też swędzenie uszu,
  • słyszymy szum albo dzwonienie w uchu.

Skoro nie wolno patyczkami to jak czyścić uszy? Tak więc należy przede wszystkim pamiętać o tym, iż prawidłowa higiena uszu polega na myciu ich wodą z mydłem. Patyczki higieniczne służą zaś do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu słuchowego.Dlatego czyszczenie uszu patyczkami kosmetycznymi to naprawdę bardzo zły pomysł i może on przynosić odwrotny skutek od zamierzonego. Wkładanie patyczka higienicznego do ucha może niestety powodować wpychanie woskowiny w głąb przewodu słuchowego, a przez to dźwięk może nie docierać do błony bębenkowej. Zbyt głębokie wkładanie patyczka do ucha, powoduje, że uszkadzamy wrażliwą skórę w głębi przewodu słuchowego. Również konsekwencją zbyt głębokiego wkładania patyczka do ucha jest powstawanie stanów zapalnych, czy też mechanicznego uszkodzenia błony bębenkowej (przedziurawienia błony bębenkowej) oraz ucha środkowego. I co bardzo ważne, każde wepchnięcie woskowiny głębiej ucha, uniemożliwia naturalny proces czyszczenia naszego organizmu, a to jest bardzo niebezpieczne.

Skoro nie wolno patyczkami to jak czyścić uszy?

Pamiętajmy, że małżowinę i ujście przewodu słuchowego warto myć palcami i wodą na przykład podczas kąpieli. Jeśli przypadkiem do środka ucha wleje się woda, należy poczekać, aż sama wypłynie, byleby tylko nie stosować patyczków higienicznych. Na końcu powinno się oczywiście osuszyć ucho ręcznikiem, gdyż wilgoć w uszach może częstokroć prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych uszu.

Do usuwania woskowiny można używać specjalnych preparatów dostępnych na rynku bez recepty. Preparaty te zmiękczają lub też rozpuszczają zalegającą woskowinę uszną. Preparaty te są dostępne w formie kropel do uszu lub też w formie aerozolu. Także każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W trudniejszych przypadkach, na przykład przy wystąpieniu twardniejącej woskowiny, warto mimo wszystko skorzystać z pomocy laryngologa.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here