Jak poznać alkoholika po wyglądzie

Problem nadmiernego spożycia wysokoprocentowych napojów dotyka coraz więcej ludzi w naszym kraju. Przyczynia się do tego nie tylko ponura, zimowa aura, ale także ogólna sytuacja w Polsce i na świecie. Brak możliwości spotkania się ze znajomymi, strach przed zarażeniem i obawa o ogólnie rozumianą przyszłość, wpływają na pogorszenie kondycji psychicznej Polaków. Niektóre osoby borykają się z problemem alkoholowym od lat. Inni wpadli w sidła nałogu niedawno. Jeżeli podejrzewamy, że ktoś z naszego otoczenia zbyt często zagląda do kieliszka, powinniśmy reagować. Czy po wyglądzie można rozpoznać, że członek naszej rodziny lub bliski znajomy za dużo pije?

Czy na pierwszy rzut oka można rozpoznać alkoholika?

Wygląd często bywa mylący. Osoba zamożna może ubierać się w stare i sprane rzeczy. Dojrzała kobieta, po poddaniu się serii zabiegów medycyny estetycznej, może udawać młodszą, niż jest w rzeczywistości. Generalnie nie powinno się oceniać ludzi po ich wyglądzie. Istnieją jednak pewne objawy alkoholizmu na twarzy, na które powinniśmy zwracać uwagę. Alkohol wysusza skórę, przez co wszystkie zmarszczki stają się na niej bardziej widoczne. Dodatkowo przyspiesza starzenie się. Osoba regularnie nadużywająca wysokoprocentowych napojów będzie więc wyglądała na starszą, niż sugeruje to jej rok urodzenia. Alkoholicy z reguły nie dbają o zdrowe odżywianie, a brak witamin, mikro i makroelementów odbija się na słabej kondycji ich włosów i paznokci. Ich cera staje się ziemista lub szara, a oczy są podkrążone. Jeżeli zastanawiamy się jak alkohol wpływa na wygląd zewnętrzny, to z pewnością wyobrazimy sobie osobę z czerwonym nosem. Ten objaw pojawia się, ponieważ alkohol wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych w skórze na nosie oraz policzkach. Z czasem te charakterystyczne pajączki utrwalają się i przeradzają w rumień.

Jak rozpoznać alkoholika po wyglądzie?

Na pewno jest to osoba zmęczona i wyniszczona. Rozpoznać ją można po wychudzeniu, słabej kondycji fizycznej oraz przygarbionej sylwetce. Często człowiek taki walczy także z chorobami skórnymi lub jamy ustnej. Należy zwracać uwagę na wygląd osób w naszym otoczeniu. Jeżeli zauważymy, że ktoś nagle przestał o siebie dbać, to zainteresujmy się nim. Alkoholizm jest trudną do wyleczenia chorobą, ale sukcesy sławnych abstynentów z całego świata pokazują, że można z nią skutecznie walczyć. Warto spokojnie porozmawiać z taką osobą i wręczyć jej ulotkę z klubu anonimowych alkoholików. Oczywiście leczenie przyniesie dobre rezultaty tylko wtedy, gdy chory sam będzie chciał wyzdrowieć.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/objawy-alkoholizmu-wyglad/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here