konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny jest to powikłanie, które występuje gdy kobieta zajdzie w ciążę. Może on zagrażać zdrowiu i życiu dziecka.do jego rozwoju dochodzi w momencie, kiedy występuje niezgodność serologiczna, która polega na braku obecności antygenów krwinkowych we krwi matki, przy obecności ich u ojca. W przebiegu takiego konflikt dochodzi do syntezy przeciwciał, które są groźne dla rozwijającego się w łonie matki i dziecka. Konsekwencją tego schorzenia jest rozwój choroby hemolitycznej u dziecka i obrzęk płodu.

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/konflikt-serologiczny-przyczyny-objawy-profilaktyka/ 

Jakie są objawy konfliktu serologicznego? 

Kiedy dochodzi do rozwoju konfliktu serologicznego, krwinki czerwone płodu zaczynają się rozpadać. W takim przypadku pojawia się anemia hemolityczna, czyli niedokrwistość, która spowodowana jest rozpadem krwinek czerwonych. Towarzyszą jej duże ilości bilirubiny, która jest obciążeniem dla wątroby i może doprowadzić do niewydolności tego narządu. Do łagodnej postaci konfliktu serologicznego dochodzi przy rozwoju anemii, a u noworodka zaobserwowana jest bladość skóry oraz powiększenie wątroby i śledziony. Kiedy dojdzie do rozwoju ciężkiej żółtaczki hemolitycznej, może to doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego dziecka. Najczęstszą postacią wówczas jest obrzęk płodu, które prowadzi do śmierci wewnątrzmacicznej. 

Jakie badania mogą określić konflikt serologiczny? 

Żeby określić czy istnieje ryzyko rozwoju konfliktu serologicznego, konieczne jest wykonanie czynnika Rh u matki. Jest to badanie, które przeprowadzane jest rutynowa w pierwszym trymestrze ciąży kropka W przypadku kiedy u kobiety wskazana jest obecność antygenu Rh, nie ma możliwości rozwoju konfliktu serologicznego. U kobiet z RH (-) konieczne jest wykonanie dalszych badań pod koniec drugiego trymestru. 

Leczenie w przypadku wystąpienia konfliktu serologicznego 

Postępowanie lecznicze w przebiegu konfliktów sprowadza się do usunięcia nadmiaru bilirubiny oraz wyrównania parametrów morfologicznych krwi. Wówczas podawane są krwinki czerwone, które nie reagują z przeciwciałami matki. Co więcej konieczne jest usunięcie z krwiobiegu przeciwciał. 

Zobacz też: http://www.kafejerzy.pl/lozysko-przodujace-sa-powiklania/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here