Jak prać kurtkę puchową?

Nadchodząca zima to czas, w którym większość z nas przygotowuje się do zmian w garderobie. Wymieniamy więc w szafach ubrania letnie na te, które przeznaczone są do zakładania podczas niższych temperatur. Spora grupa ludzi chętnie nosi w mroźniejsze dni kurtkę puchową. Ta część odzieży sprawdza się doskonale zarówno zimą, jak i jesienią. Idealnie chroni organizm przed chłodem, wiatrem, opadami, a do tego jest lekka, komfortowa, wygodna i bardzo przyjemna w użyciu. Niestety, podobnie jak inne elementy garderoby, również kurtka puchowa ulega zabrudzeniom. Każdego dnia osiada na niej kurz, zanieczyszczenia z powietrza, mogą tworzyć się również rozmaite plamy. Z uwagi na sposób wykonania oraz rodzaj użytego materiału i wypełnienia, nie każdy wie, jak prać kurtkę puchową, by nie doszło do żadnych jej uszkodzeń. Spora liczba noszących ją użytkowników zadaje sobie to pytanie, zastanawiając się, jak podejść do tej czynności. Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak w przypadku prania zwykłej bluzy, jeansów czy płaszcza.

Jak prać kurtkę puchową?

Jak prać kurtkę puchową?Sposobów na to, jak prać kurtkę puchową, jest tak naprawdę kilka. Zacznijmy od najprostszego i wymagającego najmniej nakładu pracy ze strony człowieka. Chodzi tu o pranie w pralce automatycznej, którą każdy z nas posiada w domu. Kurtkę należy zapiąć, przewrócić na lewą stronę i oczywiście najpierw opróżnić ze wszystkich rzeczy, takich jak paski, przypinki, kołnierze czy przedmioty w kieszeniach. Gdy odzież zauważymy większe plamy czy zabrudzenia, wówczas można je najpierw usunąć gąbką, a następnie włożyć kurtkę do dobrze wypełnionego bębna urządzenia. Co istotne, dodatkowo warto wrzucić do pralki kilka sztuk piłeczek tenisowych (wystarczą 4 lub 5).

Choć metoda ta może wydać się dziwaczna, trzeba wyjaśnić, że ma ona na celu to, by puch w kurtce nie ulegał zbiciu. Kolejna sprawa to użycie odpowiedniego środka. Absolutnie niewskazane jest stosowanie tradycyjnych proszków do prania czy płynów do płukania, jakie wykorzystuje się na co dzień. Konieczny jest lżejszy, delikatniejszy preparat, najlepiej specjalny, przeznaczony właśnie do tego rodzaju odzieży. Mając taką kurtkę, warto wyposażyć się więc w płyn lub inny produkt do prania puchu. Zwykłe środki mogą zniszczyć odzież i sprawić, że przestanie wykazywać właściwości izolujące przez niskimi temperaturami.

Pamiętajmy o odpowiedniej temperaturze

Bardzo duże znaczenie w tym, jak prać kurtkę puchową, by nie dokonać szkód, ma także kilka innych czynników. Jednym z nich jest temperatura prania – trzeba pamiętać, aby nie ustawić zbyt wysokiej. Z powodzeniem wystarczy tu 30, maksymalnie 40 stopni, by mieć pewność, że wszystko przebiegnie bezpiecznie. Ponadto należy ustawić w urządzeniu jak najbardziej optymalny program. Po wszystkim pralkę wyłączamy i wyjmujemy kurtkę, dokładnie ją strzepując (tu również chodzi o niezbijanie się puchu). Do suszenia wykorzystujemy suszarkę automatyczną, jednak nie każdy nią dysponuje. W takim wypadku wystarczy kurtkę rozłożyć na poziomej powierzchni. To także zapobiega nieodpowiednim ułożeniom puchu. Trzeba pamiętać jednocześnie, że kaloryfer czy grzejnik nie są tu najlepszym pomysłem. Wystarczy, że kurtka suszy się w pomieszczeniu, w którym jest ok. 18-20 stopni Celsjusza. W nagłych przypadkach, gdy chcemy przyspieszyć ten proces, można użyć np. suszarki do włosów.

Ręczne pranie kurtki puchowej

Ręczne pranie kurtki puchowejA jak prać kurtkę puchową bez wykorzystywania pralki? Ręczny sposób stosowany jest równie często. Tu, poza ciepłą wodą, przyda się odpowiedni środek. W drogeriach znajdziemy produkty do delikatnego prania odzieży z puchem. Po wypraniu i precyzyjnym wypłukaniu nie należy wykręcać zbyt mocno kurtki. Sposób suszenia podobny jest do tego, jak w przypadku prania w pralce. W międzyczasie można kilkukrotnie strzepywać i przekręcać kurtkę. Niektóre osoby decydują się na wyjątkowo bezpieczną formę czyszczenia – całość rozkładamy szeroko i myjemy, używając do tego delikatnej gąbki, a także piany, która powstała ze zwykłego mydła, rozpuszczonego w wodzie. Czynność tę wykonujemy spokojnie, bez szorowania ani zbędnego szarpania.

Nie jest zalecane oddawanie kurtki puchowej do pralni

Stosowane tam środki chemiczne mogą wpłynąć negatywnie na jej stan. Z powodzeniem można więc wykonać wszystko w domowych warunkach. Warto też czytać informacje od producenta odzieży, które są zamieszczone ma metce. Mogą one pomóc udzielić odpowiedzi na pytanie, jak prać kurtkę puchową. Z całą pewnością należy stosować się do zaleceń producenta. Działanie wbrew nim może sprawić, że z ciepłej, fajnej kurtki puchowej nie pozostanie wiele. Sporo osób, które prały bez zachowania odpowiednich zasad, spowodowało zniszczenia tak duże, że konieczny był zakup nowej kurtki, ponieważ poprzednia nie nadawała się już do użytku i nie dało się jej już w żaden sposób uratować. Warto więc zapobiegać temu, zwłaszcza gdy nie chcemy wydawać często niemałej sumy pieniędzy. W razie wątpliwości można poszukać w internecie porad na temat tego, jak prać kurtkę puchową.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here