Jak obliczyć spalanie?

Każdemu kierowcy od dawna chyba wiadomo, że samochód spali dokładnie tyle paliwa ile się naleje do baku i nie ma od tej reguły absolutnie żadnych odstępstw. Różnica pomiędzy poszczególnymi modelami aut, czy też silnikami, polega jednak na tym, że niektóre samochody będą w stanie na tej samej ilości paliwa pokonać większą ilość kilometrów niż inne.

Różnice w spalaniu

Jak obliczyć spalanie?Różnice w spalaniu pomiędzy różnymi pojazdami zależą nie tylko od pojemności silnika i rodzaju wykorzystywanego paliwa, ale również mają na nie wpływ nieco inne i cięższe do ustalenia parametry takie jak styl jazdy konkretnego kierowcy czy rodzaj terenu, w jakim się porusza. Najwyższe wartości spalania będą oczywiście osiągać ci kierowcy, którzy jeżdżą bardzo dynamicznie w terenie miejskim, w którym co chwila trzeba się zatrzymywać i ruszać spod świateł.

Niekiedy jednak spalanie naszych samochodów może poszybować ostro w górę i to bez żadnych widocznych przyczyn. Taka sytuacja oznacza prawdopodobnie wystąpienie jakiejś awarii w aucie i jest oznaką raczej niepokojącą. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku zaobserwowania większego apetytu na paliwo naszych silników będzie udanie się do najbliższego warsztatu celem zdiagnozowania bądź wykluczenia usterki.

Najpierw jednak należałoby ustalić ile paliwa powinno średnio spalać nasze auto i jak ma się to do jego rzeczywistego zapotrzebowania na paliwo

Oczywiście nie należy się tu ślepo kierować wartościami podawanymi przez producenta samochodu, po pierwsze dlatego, że założenia te są zwykle zbyt optymistyczne, a po drugie testy fabryczne odbywają się w zupełnie innych warunkach niż te w jakich poruszamy się na co dzień. Bardziej precyzyjne będzie przyrównanie wielkości spalania jakie do tej pory osiągaliśmy w określonych warunkach do tego jaka jest jego aktualna wartość. Na przykład jeśli wiemy, że dawniej pełen bak paliwa starczał nam na około 500 km jazdy w warunkach miejskich to możemy oszacować, że nasz silnik potrzebował około 10l na 100 km przy założeniu, że nasz bak mieści 50 l.

Zatem jak obliczyć spalanie aktualne?

Najprościej będzie po prostu zatankować do pełna i przejechać równe 100 km, po czym udać się ponownie na stację benzynową i ponownie nalać do pełna. Wartość jaką wskaże dystrybutor będzie przybliżonym spalaniem na 100 km.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here