niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia to zniszczenie pracy serca. Które potrafią być etiologie niewydajności krążenia? Jakie sygnały daje dolegliwość? Jak można rozpoznać niewydolność krążenia oraz jak przebiega leczenie?

Niewydolność krążenia – sygnały

Niewydolność krążenia będzie dawała rozmaite sygnały w współzależności od miejsca zniszczenia serca. Dla niewydajności lewej komory kluczowe będzie duża męczliwość, duszności a chociażby zasinienie skóry. Sygnały potrafią być łączone z dolegliwością niedokrwienną serca. Także przeszkadzają uciski w klatce piersiowej. Gdy taki stan będzie się przedłużał, to może doprowadzić do niedokrwienia mózgu. Organizm stoi się wówczas tracąc przytomność. Niewydolność prawej komory jest już trochę odmiennie, bo jest połączona z zaleganiem krwi w systemie, która nie jest na bieżąco prowadzona do lewej komory. Symptomem tej niewydajności krążeniowej jest charakterystyczny obrzęk wokół kostek. Pacjent czuje również napierający nacisk pod prawymi żebrami, co jest połączone z nagromadzeniem płynów w wątrobie. Brzuch nie tylko boli, jednak wysyła sygnały informujące o złej pracy układu trawiennego, tj. wzdęcia, wymioty, zaparcia lub biegunki. Można też zobaczyć rozszerzone były na szyi oraz nasilone oddawanie moczu w nocy. Sygnały ostrej niewydajności krążenia potrzebują natychmiastowego wezwania karetki. Szybko odpowiadaj na pojawiające się kłopoty tj. ogólne zmęczenie, odczucie narastającej duszności, bladość skóry, wystąpienie zimnego potu na twarzy, słabo wyczuwalne tętno oraz szybkie kołatanie serca.

do czego może prowadzić niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia – etiologie

Jednymi z najpopularniejszych etiologii niewydajności krążenia jest dolegliwość wieńcowa, zawał, nadciśnienie tętnicze, dolegliwość mięśnia sercowego, nabyta czy wrodzona choroba serca, środki, nadużywanie alkoholu czy kokainy, dolegliwości ogólnoustrojowe takie jak: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, cukrzyca czy guz chromochłonny. Niewydolność krążenia może posiadać własną etiologię także w przewlekłych dolegliwościach płuc, takich jak: długotrwałe zapalenie oskrzeli czy astma, a też w anemii, nowotworze serca, jak i nieprawidłowej diecie, zwłaszcza ubogiej w witaminę B1.

Niewydolność krążenia – leczenie

Ostra niewydolność krążenia stanowi prawdziwe niebezpieczeństwo zdrowia oraz bycia. Gdy stan niedokrwienia się przedłuża, dochodzi do odłączenia następnych organów serca, nerek a chociażby mózgu. Ostra niewydolność krążenia może także doprowadzić do obrzęku płuc, który też jest bezpośrednim niebezpieczeństwem życia. A w czasie podejrzenia niewydajności należy wykonać analizowania w szpitalu: RTG klatki piersiowej, badanie krwi, cewnikowanie serca oraz wiele innych. Jak należy leczyć niewydolność krążenia – nie jest jedna odpowiedź, ponieważ jest toż uzależnione od stanu chorego oraz przede wszystkim etiologie, która do niego doprowadziła. Bardzo istotne jest też zapewnienie właściwej ochrony dla osoby oczekującej przyjazdu karetki. Pacjenta ułóż w pozycji siedzącej oraz zapewnij dostęp do świeżego powietrza. Niewydolność serca leczy się środkami. Poważniejszy stan będzie wymagał operacji: angioplastyki, założenia by-passów czy operacji zastawek serca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here