Rekonstrukcja ucha po tunelu - najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć ucho po tunelu? Odpowiedź brzmi: chirurgiczna rekonstrukcja płatków usznych! Na czym dokładnie polega ten zabieg, czy jest bolesny, ile kosztuje – wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.

Rekonstrukcja małżowiny usznej – kto może z niej skorzystać

Chirurgiczna rekonstrukcja płatków usznych to zabieg z zakresu otoplastyki, dedykowany osobom chcącym pozbyć się tuneli (piercingu), pragnącym poprawić kształt uszu rozciągniętych w wyniku noszenia biżuterii oraz przeciętych podczas wypadku. 

Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest ogólny dobry stan zdrowia. Przeciwwskazaniem są zaburzenia krzepliwości, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, ciąża i okres laktacji, a także stany zapalne ucha. 

Na czym polega rekonstrukcja ucha po tunelu?

Pierwszym krokiem przed wykonaniem zabiegu jest rozmowa z lekarzem, który ma przeprowadzić rekonstrukcję rozerwanego płatka ucha. W trakcie wywiadu pacjent przedstawia problem i precyzuje swoje oczekiwania, co stanowi podstawę do określenia technik i zakresu leczenia. Przed rozpoczęciem procedury zabiegowej na płatku ucha, który ma zostać skorygowany zostają zaznaczone elementy do usunięcia – o tym, jak duża ma to być część, przesądza w głównej mierze rozmiar tunelu i stan rozciągniętych tkanek.

Rekonstrukcja płatków usznych to zabieg “chirurgii jednego dnia”, co oznacza, że jest wykonywany w gabinecie zabiegowym i trwa naprawdę krótko. Poprawa jednej małżowiny to około 30 minut. Ponieważ taka interwencja chirurgiczna jest relatywnie prosta i  mało inwazyjna, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po jego podaniu, rozpoczynają się czynności chirurgiczne – cięcie zaznaczonych obszarów oraz zszycie rozerwanych tkanek. 

Jak wyjaśnia dr n. med. Jarosław Zieliński, chirurg plastyk zajmujący się korektą uszu w Klinice Melitus w Warszawie, technika zabiegu jest ściśle uzależniona od tego, w jakim zakresie płatek uszny został naderwany, w którym miejscu znajdował się tunel oraz jaką przybierał formę. 

Zabieg kończy się założeniem szwów, które nosi się przez około 7-10 dni, o ile proces gojenia przebiega prawidłowo. Pełny efekt pojawia się po kilku miesiącach, bo właśnie tyle czasu potrzebują zszyte tkanki, aby się zaadaptować i zregenerować. Gdy zabieg przebiega pomyślnie, jego rezultaty są bardzo zadowalające – zrekonstruowane płatki uszne wyglądają ładnie i naturalnie, skóra z obszaru zabiegowego nie odróżnia się od pozostałej, nie jest także pokryta bliznami – choć tego typu ślady mogą zostać na uszach, które były szczególnie nadwyrężone piercingiem. 

Ile kosztuje rekonstrukcja płatków usznych?

Zabieg rekonstrukcji płatków usznych z reguły nie podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy dysproporcja uszu jest wadą wrodzoną lub gdy płatek uszny został naderwany w wyniku wypadku, urazu. Jednak w większości przypadków korekta uszu, zwłaszcza po tunelach, musi być finansowana z własnych środków.

Na cenę chirurgicznej rekonstrukcji płatków uszu składa się wiele elementów – zakres obszaru zabiegowego, technik leczenia czy chociażby rodzaju znieczulenia. Przykładowo, w Klinice Melitus w Warszawie koszt tego zabiegu zaczyna się od 800 zł, aczkolwiek to cena orientacyjna. Dokładniejsze informacje na ten temat zwykle uzyskuje się po wstępnych konsultacjach, podczas których zostaje omówiony indywidualny problem. 

Gdzie najlepiej wykonać rekonstrukcję uszu po tunelach?

Decydując się na usunięcie tuneli, warto zadbać, by zajęli się tym profesjonaliści. Amatorskie podejście do piercingu wielokrotnie kończyło się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, a niekiedy nawet zaprzepaszczeniem szansy na odzyskanie ładnie wyglądających uszu. Dlatego też, jak podkreśla dr Jarosław Zieliński – wszelkie zabiegi chirurgiczne, mające na celu rekonstrukcję tkanek, najlepiej, aby były wykonywane przez chirurga plastyka. Tylko specjalista jest w stanie prawidłowo i, co równie ważne, bezpiecznie przeprowadzić całą procedurę, a to rzutuje przecież na jej rezultaty.

Umów się na chirurgiczną rekonstrukcję płatków usznych do Kliniki Melitus w Warszawie: https://klinikamelitus.pl/kontakt/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here