Jak skutecznie rzucić palenie

Tytoń jest niezwykle uzależniającą substancją. Jednak naukowcy potwierdzają, że bardzo szybko można się go pozbyć z organizmu. Uzależnienie od niego po okresie dwóch tygodni od odstawienia nie jest wówczas spowodowane paleniem a przyzwyczajeniem do palenia. Zatem jak skutecznie rzucić palenie? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Najlepiej szybko i nagle. Organizm początkowo będzie się przed tym bronił. Nasze przyzwyczajenie będzie potęgowane przez uzależnienie od nikotyny. Dopiero po jakiś dziesięciu dniach zaczniemy odczuwać zmniejszenie chęci zapalenia. Zwyczajnie nikotyna zdąży już wyparować.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Zatem na skuteczne rzucenie palenia mamy dwa tygodnie. Jest to okres, w którym należy się skupić na zmianie przyzwyczajeń. Jeżeli do tej pory co godzinę wychodziliśmy aby zapalić może robiliśmy to aby się w jakiś sposób rozerwać. Warto więc zastanowić się czy nie będzie to dobry pomysł aby wstać i na przykład pozmywać. Odprężyć oczy od komputera w pokoju socjalnym. Ewentualnie zrobić sobie herbaty. Jeżeli z kolei brakuje ci czegoś w ręku gdy gdzieś idziesz warto się zastanowić nad chociażby koralikami przesuwanymi w palcach. W ten sposób odzwyczajasz swoje palce od jednego ruchu a przyzwyczajasz je do innego.

Jak skutecznie rzucić palenieRzucanie palenia jest zatem rzucaniem przyzwyczajeń. Wbrew pozorom samo palenie i nikotyna ma drugorzędne znaczenie. Warto też się zastanowić w jakich sytuacjach sięgałeś po papierosa. Czy powodem był na przykład stres. Dowiedziono, że palenie tylko w początkowym okresie łagodzi stres, jednak w dłuższej perspektywie go wzmacnia. Wyjątkiem są osoby chore psychicznie. Te z kolei odczuwały poprawę swojego stanu na dłuższy okres. Często jednak ich stan psychiczny nie był wywołany stresem tylko chorobą, tak więc możliwe że nikotyna uśmierza pewne rodzaje chorób psychicznych.

Niektórzy psychologowie radzą, aby ze stresem radzić sobie poprzez wizualizację. Mówi się, że mężczyźni mają w swojej głowie szufladki. Warto więc posegregować stresującą sytuację. Uszeregować pośród rzeczy ważnych bądź mniej ważnych a następnie zamknąć ją w odpowiednim miejscu. Potem można otworzyć szufladę z myśleniem o niczym i wpatrywać się w nią chwilę. Po jakimś czasie można się zastanowić czy należy zatrudnić stolarza do nowej szufladki. Branża telewizyjna i filmowa przyzwyczaiła nas również do tego, że po seksie powinno się zapalić. Jest to symbol udanego seksu. Tylko czy udany seks nie powinno się celebrować bliskością?

Rzucanie palenia dzień po dniu

Rzucanie palenia dzień po dniuPierwszego dnia po rzuceniu palenia zaczyna się objawiać głód nikotynowy. Palacz staje się bardziej rozdrażniony oraz ma zły nastrój. Pojawia się nieodparta chęć zapalenia papierosa. Jest to typowy objaw po odstawieniu nikotyny. Organizm będzie się jej domagał ponieważ brakuje mu dopaminy i endorfiny. Niestety, aby rzucenie palenia było skuteczne palacz musi przezwyciężyć ten głód. Inaczej cały proces nie ma sensu. Drugiego dnia po rzuceniu palenia mogą się dodatkowo pojawić silne bóle głowy oraz nudności. Mogą one podobnie jak głód nikotynowy objawiać się nawet przez dwa tygodnie po rzuceniu palenia. Trzeciego dnia palacz zaczyna dość intensywnie kaszleć. Wszystko dlatego, że płuca podczas regularnego palenia papierosów nie działały prawidłowo a teraz zaczynają nadrabiać zaległości. Ten objaw może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy od momentu rzucenia palenia. W kolejnym dniu po rzuceniu palenia palaczowi znacznie wyostrzają się zmysły. Inaczej czuje on smaki i zapachy. Zwiększa się apetyt i co ciekawe, człowiek zaczyna odczuwać wstręt do domy papierosowego. Z każdym kolejnym dniem czujemy się już tylko lepiej. Poprawia się kondycja fizyczna i psychiczna. Wyraźnie widać zalety jakie niesie za sobą abstynencja nikotynowa. Odbija się to także na naszym wyglądzie, zarówno skóry jak i zębów. Znika także nieprzyjemny dla osób postronnych zapach.

Skuteczne tricki na rzucenie palenia

Zajmij czymś ręce! Tak, jest to bardzo ważne podczas rzucania palenia. Warto zaopatrzyć się na przykład w piłeczkę antystresową aby pozbyć się odruchu sięgania po papierosa. Dobrym pomysłem są też różnego rodzaju smakołyki takie jak słonecznik czy guma do żucia służące jako zamiennik dla papierosów. Unikaj także sytuacji, które w jasny sposób kojarzą się z paleniem. Mogą to być także szczególnie miejsca takie jak np. balkon. Dobrym pomysłem jest także lekkie przearanżowanie mieszkania, tak aby uniknąć wszelkich skojarzeń z paleniem papierosów. Musisz także zaakceptować fakt, że pierwsze dni mogą być bardzo rudne, jednak koniecznie musisz je przezwyciężyć. Każdy kolejny dzień po odstawieniu nikotyny będzie już przynosił ulgę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here