Ciąża i poród to bardzo intensywny czas dla każdej kobiety. W okresie tym w organizmie zachodzą liczne zmiany, które dadzą początek nowemu życiu. Zaraz po porodzie, zanim organizm wróci do normy, wiele świeżo upieczonych mam nie może w pełni cieszyć się nową rolą, gdyż radość przyćmiewają kłopoty z NTM. Jak im zaradzić?
Nietrzymanie moczu po porodzie jest dolegliwością, z którą boryka się wiele mam, choć spora część z nich nie chce o tym mówić. Cierpiąc w samotności, odbierają sobie jednak szansę na rozwiązanie problemu, które w istocie jest dość proste i naprawdę skuteczne. Są przypadki, w których NTM stopniowo ustępuje, gdy organizm wraca do normy, innym razem trzeba mu nieco pomóc, by szybciej przywrócić prawidłowe funkcjonowanie. Jak to zrobić? Jak skutecznie walczyć z nietrzymaniem moczu po porodzie?
Nietrzymanie moczu po porodzie – jakie są przyczyny?
NTM może przytrafić się każdej kobiecie – zarówno w ciąży, jak i po porodzie. W czasie ciąży dziecko szybko rośnie, naciska na narządy wewnętrzne, kobieta także przybiera na wadze. Wszystko to wpływa na osłabienie mięśni dna miednicy, czyli mięśni Kegla. To one odpowiadają za utrzymanie moczu w pęcherzu – gdy działają prawidłowo, zaciskają cewkę moczową, uniemożliwiając mimowolny wyciek moczu. Im bardziej są osłabione, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu po porodzie jest właśnie tym typem NTM. Prawdopodobieństwo wystąpienia inkontynencji moczowej wzrasta wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów. Narażone są na nie przede wszystkim kobiety rodzące naturalnie, a także te, które urodziły dziecko o dużej wadze (powyżej 4 kg), przeszły poród zabiegowy oraz u których doszło do pęknięcia bądź nacięcia krocza.
Co zrobić w przypadku wystąpienia NTM?
Nietrzymanie moczu po porodzie bądź z jakiejkolwiek innej przyczyny nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem. W omawianym przypadku związane jest ze wspomnianym już osłabieniem mięśni dna miednicy. W związku z tym to właśnie im należy poświęcić szczególną uwagę. Przede wszystkim każdego dnia trzeba wykonywać serie ćwiczeń polegających na naprzemiennym spinaniu i rozluźnianiu mięśni.
Jest to trening bardzo prosty, szybki i zupełnie niewidoczny dla osób z zewnątrz, dlatego można go przeprowadzać dosłownie wszędzie – w czasie spaceru, w kolejce po pieczywo czy w autobusie! Niemniej warto znaleźć chwilę w ciągu dnia, by usiąść w domowym zaciszu i w pełni skupić się na ćwiczeniach, by wykonywać je w sposób jak najbardziej świadomy. Efekty niestety nie będą widoczne od razu, ale po kilku tygodniach poprawa powinna być ogromna – oczywiście pod warunkiem, że ćwiczenia będą przeprowadzane regularnie.
Kiedy nietrzymanie moczu dokucza i uniemożliwia codzienne aktywności, warto sięgnąć po sprawdzone produkty higieniczne. Należą do nich m.in. wkładki higieniczne, podpaski urologiczne czy bielizna chłonna. Wybór jest duży, dlatego każda świeżo upieczona mama bez trudu dobierze produkt najbardziej odpowiadający jej potrzebom i stopniowi nasilenia NTM.
Jeżeli nietrzymanie moczu, mimo ćwiczeń, zrównoważonej diety i odstawienia napojów o działaniu moczopędnych, nie ustępuje lub objawy wręcz nasilają się, należy udać się do lekarza.