Czy warto być programistą?

Na współczesnym rynku pracy dobrze zarabiać możesz w każdym zawodzie. Nie ma jednej recepty na finansowy sukces, ale spełnienie kilku czynników pozwala sądzić, że jest się na właściwej drodze. Liczy się wykształcenie, generalnie im wyższy poziom edukacji, tym lepiej, ale znaczenia nabiera także przysłowiowy fach w ręku. Wynika to z tego, że dostęp do fachowców jest ograniczony, a popyt na nich ogromny. W kwestii pensji różnie to bywa, taki programista zarobki ma na poziomie przyzwoitym. Przede wszystkim to jego obecnie szuka praca. Już na starcie może zaczynać od trzech a czasem nawet czterech tysięcy złotych. Jeśli chodzi o miejsca pracy, prym wiodą większe ośrodki takie, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, ale wielu specjalistów od IT pracuje też w Poznaniu czy Gdańsku. Informatycy z Polski kiedyś lawinowo wyjeżdżali za granicę. Teraz ten trend nadal jest obecny, ale nie ma już takiej intensywności jak kilka lat temu. Praca w branży informatycznej wymaga ciągłego rozwoju. Podobnie jak w innych dziedzinach, tylko tu wszystko dzieje się nieco szybciej. Obszar technologiczny rozwija się błyskawicznie i osoby zawodowo z nim
związane muszą nadążyć. Czy wszędzie wynagrodzenie w IT jest takie same? W sensie tak samo wysokie? Niekoniecznie. Młody programista zarabiać może cztery razy mniej niż doświadczony, a na tym samym stanowisku osoba pracująca w wielkiej informatycznej firmie będzie otrzymywać wyższą pensję niż pracownik w niewielkim przedsiębiorstwie, zatrudniającym do dziesięciu osób. Wynagrodzenie zależy też od tego, jakimi językami programowania potrafisz się posługiwać. I znów wracamy do reguły, im więcej tym lepiej, ale czasem lepsza jest specjalizacja. Optymalna ścieżka kariery zawodowej pozwala wypośrodkować między ogólnymi umiejętnościami, które posiada wiele osób, a wąską „działką” tylko dla nielicznych. Na pierwszą jest pobyt, ale panuje tu większa konkurencja. Ta druga czyni Cię ekspertem, ale niesie ryzyko, że będziesz długo szukać zatrudnienia.

Warto uczyć się programowania już w liceum. To zaprocentuje, gdy spróbujesz wejść na rynek pracy. Większość ludzi, którzy zajmują się tym zawodowo, nie narzeka na aspekt finansowy. Programista zarobki ma przyzwoite, ale także ma zapewniony pewien komfort pracy. Zazwyczaj chodzi o przestrzeń, żeby się rozwijać. Z racji tego, że praktycznie każda firma, mniej lub bardziej, inwestuje w rozwiązania informatyczne, wakatów jest sporo. Jeśli nie podoba Ci się atmosfera w jednej firmie, dość płynnie możesz zmienić otoczenie biznesowe. Cieszy także to, że chociaż pewne cechy, jak na przykład umiejętność logicznego myślenia, są pożądane, to programowania można się nauczyć na kursie. Na rynku ogłasza się wiele firm, które szkołą przyszłych specjalistów w IT, nie tylko programistów. Trzeba pamiętać, że informatyk to nie jeden zawód. Kryje się za nim wiele profesji takich, jak tester, specjalista od Big Data, Scrum Master i tym podobne. Nie tylko programista zarobki ma wysokie. W innych obszarach też osiągniesz satysfakcję z wykonywanej pracy i zadowolenie finansowe. Branża IT kryje w sobie niemal same przyszłościowe zawody.

www.batfinanse.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here