Wysokość emerytury pomostowej

Emerytura pomostowa jest przyznawana osobom, które przez określony, odpowiednio długi okres czasu wykonywały pracę w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze. Charakteryzuje się ona tym, iż dana osoba ma prawo zakończyć wcześniej aktywność zawodową, niż wynosi ustawowo określony wiek emerytalny. Wartość ile wynosi emerytura pomostowa jest uzależniona od wysokości zarobków pracownika, jak również w niektórych przypadkach od składek emerytalnych, które były odkładane na jego indywidualnym koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na to ile wynosi emerytura pomostowa będzie miała znaczący wpływ ilość przepracowanych lat, a więc data złożenia wniosku o uzyskanie świadczenia.
Metody obliczania, ile wynosi emerytura pomostowa są uzależnione od podstawy prawnej, na której ma opierać się jej przyznanie, sposób wyznaczania wysokości świadczenia należnego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie bowiem różnił się od pozostałych metod.
Emerytura pomostowa, czyli wcześniejsza, która należy się osobom pracującym w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze, jest przyznawana po spełnieniu określonych warunków otrzymania takowego świadczenia. Wysokość ile wynosi emerytura pomostowa jest uzależniona od aktualnie obowiązującej kwoty bazowej obliczania świadczenia, podstawy wymiaru, a także okresów składkowych i nieskładkowych, które zostały odpowiednio udowodnione. Emerytura taka składa się z trzech części składowych, a pierwszym z nich jest tak zwana kwota bazowa, zwana częścią socjalną świadczenia, której wartość stanowi dwadzieścia cztery procent. Kolejną część stanowi jeden i trzy dziesiąte procenta podstawy wymiaru emerytury, przypadającej na każdy rok okresów składkowych, uwzględniających pełne miesiące, jest to tak zwana część należna za okresy składkowe. Kolejnym, a zarazem ostatnim składnikiem jest siedem dziesiątych procenta wymiaru emerytury, przypadającego na każdy rok okresów nieskładkowych, uwzględniający jedynie pełne miesiące i zwany częścią należną za okresy nieskładkowe.

www.przedsiebiorczapani.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here